logo


Silvan, Lice, Şemdinli… Neler oluyor?

silvan

Silvan, Lice, Şemdinli… Askeri operasyonların ve çatışmaların yaşandığı üç ilçede de gerilim tırmanıyor. Lice’de iki asker hayatını kaybetti, Şemdinli’de evlere top mermileri düştü, Silvan’da 22 yaşında bir yurttaş hayatını kaybetti. HPG, “Operasyonlar sürerse şehirlere girmek suretiyle müdahale edeceğiz” dedi.

Bugün Diyarbakır’ın ilçeleri Silvan ve Lice’de, Hakkari’nin ilçesi Şemdinli’de sabah saatlerinde başlayan askeri operasyonlarla çatışmalar tırmanırken bölgede hala hareketlilik sürüyor.

Bölgedeki “halk komiteleri” tarafından geçtiğimiz günlerde “öz yönetim” ilanı yapılmıştı. Diyarbakır Valiliği, dün Silvan, Lice, Kulp, Dicle ilçelerinin kırsal kesimlerinde 20 bölgede olağanüstü hal ilan ettiğini duyurdu. Silvan’a bağlı yaklaşık 55 köy sınırının dahil olduğu 6 mıntıka da bu kapsama dahil edilirken, Lice’de de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

‘SİLVAN, KOBANİ’YE DÖNDÜ’

Bu kararla birlikte sabah saatlerinde askeri operasyonların da düğmesine basıldı. Silvan’da sabah erken saatlerinde başlatılan operasyonda, askerler hendek kazılan mahallelere girmeye çalıştı, karşılıklı çatışmalar yaşandı. İlçeye gidenler içeri alınmadı. İlçede telefon ve internet iletişim hatları kesildi.

Saatlerce süren çatışmalarda bölge halkı “Burası Kobani gibi. Çatışma değil, savaş yaşanıyor” bilgisi aktarırken, ilçeye girebilen gazetecilerin fotoğrafları da çatışmaların boyutunu gözler önüne serdi.

LİCE’DEN ŞEHİT HABERİ

Operasyonun sürdüğü bir diğer adres ise Lice oldu. Valiliğin “sokağa çıkma” yasağı ilan ettiği Lice’de, sabah saatlerinden itibaren yürütülen askeri operasyon çatışmaya döndü. Çatışmalarda ise iki askerin şehit düştüğü aktarıldı.

ŞEMDİNLİ’DE EVLERE TOP DÜŞTÜ

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde ise günlerdir gerilim bugün yapılan askeri operasyonla yoğunlaştı. Çatışmaların yaşandığı ilçede, mahallelerde bulunan evlere top ve havan mermileri düştü, dağlık bölgelerde yangınlar çıktı. Güvenlik güçlerinin hendekleri kapatma müdahalesi esnasında patlama yaşandı. Bölgede çatışmalar kesintili olarak devam ediyor.

HPG: MÜDAHALE EDECEĞİZ

Tüm bunlar yaşanırken, PKK’nin silahlı gücü HPG’den yazılı açıklama yapıldı. HPG, “öz yönetim” ilan edilen bölgelerde operasyonlar sürerse “şehirlere girmek suretiyle müdahale edeceğini” açıkladı. Açıklamada, “Doğacak sonuçlardan biz değil, buna yol açan Erdoğan ve şürekası sorumlu olacaktır” denildi.

Etiketler: » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+8 = ?