logo


Silahta ‘3D’ tehlikesi!!

silahDenizli’de mühendis Ali Boz, üç boyutlu yazıcıyla iki plastik silah ürettiğini açıklayarak “Plastik silah x-ray cihazına takılmıyor, tehlike çok büyük” dedi

Denizli Pamukkale Üniversitesi yerleşkesinde bulanan Teknokent Merkezi’ndeki Tersine Mühendislik firmasında Ar-Ge çalışmaları yapan elektrik-elektronik mühendisi Ali Boz, ABD’de ‘Defense Distributed’ adlı grup tarafından geçen mayıs ayında üç boyutlu yazıcıyla üretilen ilk ateşli silahın bir benzerini ürettiğini söyledi. Boz, “Herhangi bir 3D yazıcısı olan birinin eline program geçtiğinde, herkes çok kolay plastik silah üretebilir. Uyarıyorum, bu silah x-ray cihazına takılmıyor, mermi çekirdeğinde iz bırakmadığı için de balistik inceleme yapılamıyor” dedi.

‘3DABANCA’ adını verdi

Tıbbi, endüstriyel, mimari malzemeleri üç boyutlu yazıcı teknolojisi kullanarak ürettiklerini kaydeden Ali Boz, şöyle konuştu:
“Üç boyutlu yazıcıyla silah üreten ekip, üretilen silahın yazıcı tasarımını internette paylaştı. Daha sonra ABD bu paylaşımı yasakladı. ABD’liler 18 plastik parça kullanıp silahı yaptı. Yayınlandığı anda programı aldım ve aynı silahı üç boyutlu yazıcıyla yaptım. Ben 14 parça kullanıp ‘3Dabanca’ adını verdiğim ayrı bir silah ürettim. Silah atıldığında tepme yapmıyor. Mevcut teknolojik ortamda herkesin silah yapabileceğine dikkat çekmek istiyorum” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+3 = ?