logo


Şiir Olimpiyatları Sonuçlandı

Altındağ Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen 6’ncı Ankara Şiir Olimpiyatları’nın sonuçları belli oldu.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Altındağ Belediye’sinin ortaklaşa organize ettiği Şiir Olimpiyatları, bu yıl da büyük ilgi gördü. Şiir Olimpiyatları’nda Nazım Hikmet’ten Necip Fazıl Kısakürek’e, Mehmet Akif Ersoy’dan Sezai Karakoç’a, Can Yücel’den Arif Nihat Asya’ya, Abdürrahim Karakoç’tan Metin Altıok’a kadar Türk Edebiyatı’na damga vuran birçok şair anıldı. Ankaralı öğrenciler, önce kendi okullarında daha sonra ilçelerinde birinci olarak Şiir Olimpiyatları’na katılmaya hak kazandı. Jüri üyeleri ise Ankaralı öğrencilerin ortaya koyduğu başarılı performanslar karşısında karar vermekte oldukça zorlandı.

Şiir Olimpiyatları’nda Çankaya’dan Ceyhun Müftüoğlu, birinci oldu. Ankara Atatürk Lisesi öğrencisi olan Müftüoğlu, Edip Cansever’in “Mendilimde Kan Sesleri” şiirini okudu. Yarışmaya Gölbaşı’ndan katılan ve Şehit Sebahattin Koçak İmam Hatip Lisesi öğrencisi Doğukan Yıldırım, ikinci sırada yer aldı. Doğukan Yıldırım, Necip Fazıl Kısakürek’in “Çile” şiirini okudu. Esenevler Anadolu Lisesi’nde eğitim gören Ali Duran ise Altındağ’a üçüncülük kazandırdı. Ali Duran, keman eşliğinde İsmet Özel’in “Münacaat” şiirini okudu ve büyük alkış aldı.

ŞİİRİ ADETA YAŞADI

Yarışmada birinci olan Ceyhun Müftüoğlu, şiir okumanın çok zor bir iş olduğunu ve emek istediğini belirtti. Şiir Olimpiyatları’na çok iyi hazırlandığını ifade eden Müftüoğlu, defalarca prova yaptığını, okuduğu şiire yönelik sahnede canlandırma gerçekleştirerek özverili bir çalışma programı sonrasında şampiyon olduğunu sözlerine ekledi.

Yarışmanın ikincisi Doğukan Yıldırım ise, “Günümüzde şiire ilgi duyan kişi sayısı çok az. Özellikle öğrenciler neredeyse hiç şiir okumuyor. Bu çok büyük bir eksiklik. Şairlerin şiirleri şöyle dursun, isimlerini bilen yok. Bir Necip Fazıl Kısakürek’i, bir Mehmet Akif Ersoy’u bir Abdürrahim Karakoç’u bilmeyen bir nesil olamaz” dedi.

Yarışmanın üçüncüsü Ali Duran ise şairi ve şiirin yazıldığı dönemi asla göz ardı etmediğini vurguladı. Elde ettiği başarıyı bu duruma bağlayan Duran, mısralarda bambaşka bir hayat olduğuna dikkati çekti.

Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri, 4 Haziran’da düzenlenecek bir etkinlikte takdim edilecek.

Etiketler: » »

Share