logo


Sıcak gelişme! Komutanlar sınırda!

komutan-sinir_17_img_640_360Suriye sınırında 19 Temmuz akşam ve gece yarısı devriye görevi yapan Mehmetçiğe ateş açıldı.

Açılan ateş sonucunda beş Mehmetçik yaralandı. Askerlerin hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi. Suriye tarafında ise ölü ve yaralılar bulunuyor.
Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye-Suriye Hududunda, 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Kıyıgören Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde 19 Temmuz Cuma günü saat 17.30’da Asi Nehri kenarı boyunca iki Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) devriye görevine çıktı. Siyasi sınıra 10 metre uzaklıkta Asi Nehri’nin Türkiye tarafında içinde mazot olduğu değerlendirilen bidonlar tespit edildi.

Bir zırhlı aracın himayesinde, diğer bir zırhlı araçtan indirilmiş personel tarafından mazot dolu bidonlar nehirden çıkarılmaya çalışılırken, Suriye tarafından sık ağaçlıklı bir bölgeden ateş açıldı.
Açılan ilk ateşte bir uzman çavuş ve bir er hafif şekilde yaralandı. Bunun üzerine ateşin geldiği Suriye tarafındaki bölgeye piyade tüfeği ve makineli tüfekle karşı ateş açıldı, bölgeye takviye olarak bir Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) daha sevk edildi.
Yaralıların tahliyesi esnasında Suriye tarafından pompalı tüfekle ikinci bir ateş daha açıldı ve açılan ateş sonrasında iki astsubay ve bir er hafif şekilde yaralandı.
-AĞIR SİLAHLARLA KARŞILIK VERİLDİ-
Bu ateşe de angajman kuralları çerçevesinde zırhlı muharebe aracı topu, roketatar, uçaksavar, bombaatar ve hafif silahlarla karşılık verildi. Bölgeden Türk birlikleri üzerine ateş edilen su pompası binası ateş altına alınarak tahrip edildi.
-GECE YARISI YENİDEN GELDİLER-
20 Temmuz geceyarısı saat 1.00’de de tahrip edilen söz konusu su pompası binasına 10-15 kişilik silahlı bir grubun yaklaştığını tespit etti. Önce havaya uyarı amaçlı atış yapıldı. Uyarı atışından sonra, Suriye tarafındaki silahlı grup tarafından hudut birliği personeline hedef gözetmeksizin 10-15 el ateş açıldı. Bu ateşe de angajman kuralları çerçevesinde bombaatar, uçaksavar ve makineli tüfek ile karşılık verildi. Silahlı çatışma sonucunda Suriye tarafındaki saldırganların ölü ve yaralılarının olduğu öğrenildi.
Hafif yaralı olan bir astsubayın tedavisi Kıyıgören Hudut Karakolunda yapıldı. Diğer yaralı dört personel Antakya Devlet Hastanesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesine sevk edildi. Olayda yaralanan personelin hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtildi.
2. Ordu Komutanı Orgeneral Mendi, Hatay’da
Orgeneral Galip Mendi, Hatay’ın Suriye sınırında incelemelerde bulundu.
Alınan bilgiye göre, helikopterle Altınözü ilçesine bağlı Kıyıgören köyündeki hudut karakoluna gelen Mendi, ardından Suriye tarafından açılan ateş sonucu 3 askerin yaralandığı bölgeye hareket etti. Burada yetkililerden bilgi alan Mendi, 2. Hudut Alay Komutanlığına geçtikten sonra dünkü saldırıda yaralanan 1’i uzman çavuş 3 askeri tedavi gördükleri Antakya Devlet Hastanesinde ziyaret etti.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+1 = ?