logo

24 Kasım 2015

Selülit Tedavisinde Doğru Beslenme

selulit-tedavisi

Kadınların korkulu rüyası portakal kabuğu… Selülit tedavisini doğru beslenmeyle yapmak mümkün…İşe; diyetinize maydanoz, soğan, sarımsak, portakal ve brokoli gibi rahatça bulabileceğiniz besinleri ekleyerek başlayabilirsiniz.
Yapılan araştırmalarda selülit nedenlerinden ilki hormonal durumla ilgili olduğuna karar verilmiştir. Kadınlarda yumurtalardan salgılanan folikül hormonun artışı ve bu hormonun dokularda su tutma özelliği selülite zemin hazırlamaktadır. Selülit tedavisine başlamadan önce bilmeniz gerekenler şunlardır;

ANNENİZDE VARSA KORKUN

Diğer bir neden genetiktir, yani annesi selülitli olan bir kadının selülitli olması yüksek bir ihtmaldir. Bir başka neden, dolaşım bozukluğudur. Selülit ve damar yetmezliği birbirine paralel gider. Yani selülit, damar yollarında oluşur ve damarları sarar, sıkar. Böylece kan dolaşımı zayıflar ve varisler meydana gelir. Ayrıca kabızlık, hipotiroid, doğum kontrol hapı kullanımı ve sinirsel gerginlikler de selülite yol açabilir.
Daha çok kadınlarda uyluk, kalçalar, karın derisi yüzeyinde görülür. Sadece diyet tedavisi ya da sadece egzersizle çözülecek bir problem değildir, özel bir tedavi gerektirir.

TEDAVİDE DİYET ÇOK ÖNEMLİ

Selülit tedavisinde uygulanacak diyet tedavisi ile selülitleriniz yok olmaz ancak selülit oluşumuna ve ilerlemesine karşı önlem ve destek olunabilir. Diyet tedavisi, selüliti yok etmek için uygulanacak özel tedavinin bir parçasıdır.

Pratik ve uygulanması kolay olan önerilerle beslenme düzeninizde birkaç değişiklik yaparak selülitle savaşabilirsiniz. Örneğin; diyetinize maydanoz, soğan, sarımsak, brokoli ve portakal gibi rahatça bulabileceğiniz besinleri ekleyerek selülit ile mücadele edebilirsiniz.
Diyetisyen kontrolündeki doğru bir diyet programı, yağ depolarını boşaltan, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan bir beslenme programı esas alınır. Ancak diyet ve egzersizin bir bütün olduğu unutulmamak gerekir..

Selülit Tedavisinde UZAK DURULMASI GEREKEN GIDALAR

Tuz: Vücutta su tutulmasına neden olur ve zararlı atıkların vücuttan uzaklaştırılmasını engeller.
Alkol: Alkol su kaybına neden olur ve vücutta direkt yağ olarak depolanır.
Rafine şeker: Cildi sıkılaştıran kolajen dokuyu yıkarak cildin sarkmasına neden olur.

SAVAŞINIZA YARDIMCI OLACAK ETKİLİ BESİNLER

Su: Bol su içmek insan sağlığı için çok önemli olduğu gibi selülit tedavisinde de çok etken bir unsurdur. Bol su tüketmek, kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar ve vücutta ödem oluşmasını engeller.

Keten tohumu: İçerdiği östrojen ve omega 3 yağ asitleri nedeniyle selülit tedavisinde kullanılır. İçinde bulunan fitoöstrojenler; östrojen gibi davranır ancak östrojenin reseptörlerine bağlanmaz. Bu nedenle kolajen dokunun yıkılmasını önler. Omega 3 yağ asidi içeriğinden dolayı ise kan dolaşımını rahatlatır.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?