logo


20 Temmuz 2016

Sedat Laçiner ve kardeşi gözaltına alındı

Sedat Laçiner ve kardeşi gözaltına alındı

Darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor. Eski Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ile kardeşi Yrd. Doç. Dr. Vedat Laçiner gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, soruşturma kapsamında, haklarında gözaltı kararı çıkarılan eski rektör Laçiner ile aynı üniversitede öğretim üyesi olan kardeşi Yrd. Doç. Dr. Vedat Laçiner gözaltına alındı. Şüpheliler, ifadelerinin alınması için Çanakkale Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Soruşturma kapsamında ayrıca Bayramiç ilçesinden bir savcı da gözaltına alındı. Laçiner, Çanakkale’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında açılan davada, tutuksuz yargılanıyordu.

SEDAT LAÇİNER KİMDİR?

Sedat Laçiner, 1 Temmuz 1972 yılında Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ardından ailesinin Ankara’ya taşınmasıyla birlikte eğitim hayatına burada başlamıştır. Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde alan Laçiner 1994 yılında Uluslar arası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuştur. Üniversite eğitimi devam ederken Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği Türkiye Sosyal Bilimler Yarışması’na katılmış ve birinci olmuştur. Bu derecesinin ardından Milliyet Gazetesi’nde ana muhalefet ve başbakanlık muhabirliği görevlerinde bulunmuştur.

Çok sayıda dizi yazı hazırladı. Gazi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanıdna yüksek lisans eğitimine başlayan laçiner Milli Eğitim bakanlığı bursunu kazanarak eğitimine İngiltere’de devam etti. Manchester’da dil eğitimi ve araştırmalarda bulunan Laçiner Yüksek Lisans derecesini ‘onur derecesiyle’ (distinction) Sheffield Üniversitesi’nden aldı. Doktora derecesini ise Londra Üniversitesi King’s College’da yaptı.

Laçiner, YÖK ve ASAM işbirliğiyle kurulan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nün kurucu kadrosunda yer aldı. 2003 yılında ASAM ortadoğu Masası başkanlığını yürüttü. 2003 yılında ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin müdürü oldu. 2004 yılında Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu’nu (USAK) kuran Dr. Laçiner 2005 yılında uluslararası ilişkiler doçenti oldu.

Dr. Laçiner 2005 yılında Davos Ekonomik Forumu YGL tarafından ‘2006 Genç Küresel Lider’ seçildi. Doç. Dr. Sedat Laçiner entellektüeller kategorisinden bu ödüle layık görülen ilk Türk oldu.

Etiketler: » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+1 = ?