logo


“Seçim sonuçlarıyla birlikte…”

maliMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Yerel seçim sonuçlarıyla birlikte siyasi risklerin azalması, iç talebi ve 2014 büyüme görünümünü destekleyecektir” dedi.

Bakan Şimşek yaptığı açıklamada, olumsuz konjonktüre rağmen güçlü büyündüğünü belirterek, “2013 yılında yüzde 4,0 ile OVP’de öngördüğümüz yüzde 3,6’lık tahminin de üzerinde büyüdük. Bu performans, geçen yıl FED’in parasal sıkılaştırma politikasına geçişi ile artan finansal volatiliteye, küresel, bölgesel ve siyasal gerginliklere, en büyük ticari ortağımız olan AB’deki daralmaya ve yüksek seyreden petrol fiyatlarına rağmen elde edilmiştir” dedi.

Şimşek, beklentilerin aksine ekonominin son çeyrekte de güçlü seyrini koruduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Ekonomimiz önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 ile güçlü bir düzeyde büyüdü. Büyümenin en önemli kaynağı iç talep oldu. İç talep 2013 yılının tamamında büyümeye 6,4 puan, yılın son çeyreğinde ise 7,4 puan katkı sağladı. İç talep açısından en önemli katkı özel tüketimden geldi. 2014 yılında büyüme bir miktar yavaşlasa da görünüm pozitif seyrini korumaktadır. Sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi gibi eşanlı göstergeler 2014 yılının ilk çeyreğinde büyümenin ılımlı düzeylerde seyrettiğini işaret etmektedir. 2013 yılında büyümeyi destekleyen stokların 2014 yılında da büyümeye pozitif katkı yapması beklenmektedir. Ayrıca kurdaki gelişmeler ile AB’deki toparlanma dış talep kaynaklı büyümeyi destekleyecektir. Yerel seçim sonuçlarıyla birlikte siyasi risklerin azalması iç talebi ve 2014 büyüme görünümünü destekleyecektir.”

Etiketler:

Share