logo


Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın otopsi raporu açıklandı

savci-kirazİstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Savcı Mehmet Kiraz’ın şehit edilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Savcımızın odasından silah sesleri gelmesi üzerine güvenlik güçlerimiz yasal müdahalede bulundu. Savcımız ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. 2 terörist, olayda 7.65 mm çaplı Fransız model tek silah kullandı. Şehit savcımıza saat 01.30’da adli tıp kurumunda otopsi yapıldı. Otopsi sonucuna göre şehit savcımızın başına bitişik atışla ateş edildi. Ateş edilen silah teröristlerin kullandığı 7.65 mm silah. Teröristlerin çantasında bomba olmadığı anlaşıldı.

“TANRIKULU GELECEĞİM DEMESİNE RAĞMEN GELMEDİ”

Teröristlerin biri adliyeye elinde avukat cüphesi ve sahte avukat kimliğiyle üst araması yapılmadan girdi. Teröristlerin görüşmek istediği Av. Sezgin Tanrıkulu kendisine ulaşıldığında geleceğini adliyeye gelmedi. Av. Sezgin Tanrıkulu adliyeye gelmediği gibi telefonlara da çıkmamıştır. Teröristlerin görüşmek istediği Av. Sezgin Tanrıkulu kendisine ulaşıldığında geleceğini belirtmesine rağmen adliyeye gelmedi.

savcı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın adliyedeki odasında rehin alınmasının ardından yapılan operasyona ilişkin yazılı açıklama yaptı. 2 sayfalık açıklamada Salihoğlu, “31 Mart 2015 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın çalışma odasında görevini ifa etmekteyken iki silahlı terörist tarafından rehin alınması ve uzun süren görüşmelere rağmen teröristlerin teslim olmayıp, Cumhuriyet Savcımızı şehit etmesi olayıyla ilgili olarak gerek yazılı, gerekse görsel ve sosyal medyada çıkan bazı haberlerde Cumhuriyet Savcımızın polislerce öldürüldüğü, teröristlerin içeriye bomba ile girdikleri, içeride bomba patlattıkları, şehit Cumhuriyet Savcısının otopsisinin yapılmadığı ve buna benzer eksik, maksatlı, yanlı yayınlar yapılmakta olduğu müşahade edilmiştir.” dedi.

Başsavcı’nın açıklaması şöyle:

“Konuyla ilgili yapılan soruşturma kapsamında ilk incelemelere göre,

1- Olayın başından sonuna kadar Cumhuriyet Başsavcılığımız ve emniyet birimleri koordineli ve birlikte hareket etmişlerdir.

2- Öncelikle herhangi bir silah kullanılmaksızın ve kimseye zarar gelmeksizin rehin alma işleminin sonlandırılması amaçlanmıştır.

3- Bu bağlamda İstanbul Baro Başkanı Sayın Ümit Kocasakal, Avukat Şükriye Erden ve özellikle Sami Elvan’ın terörislerle iletişimleri sağlanmış, uzun görüşmelere rağmen teslim olmamışlardır. Teröristlerin görüşmek istediği Avukat Sezgin Tanrıkulu kendisine ilk ulaşıldığında adliyeye geleceğini belirtmesine rağmen adliyeye gelmediği gibi kendisine ulaşılmak istendiğinde telefonlara da çıkmamıştır. Görüşme devam etmekteyken Cumhuriyet Savcımızın odasından peş peşe silah sesleri gelmesi üzerine güvenlik güçlerimiz yasal müdahalede bulunmuşlardır. Bu esnada teröristlerde güvenlik güçlerine silahla karşılık vermişlerdir.

4- Çatışma bittiğinde Cumhuriyet Savcımız ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmış, yapılan tedaviye rağmen hayata döndürülememesi üzerine şehit olmuştur.

5- İki terörist ise suçta kullandıkları 7.65 mm çaplı Fransız model tabanca ve bu silaha ait çok sayıda boş kovan, dolu mermi ile ölü olarak etkisiz hale getirilmiştir.

6- Şehit Cumhuriyet Savcımızın 1 Nisan 2015 saat 01.30’da Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi sonucu elde edilen bilgilere göre Cumhuriyet Savcımızın başına bitişik atış olacak şekilde silahla ateş edildiği, ateş edilen silahın ise teröristlerin kullandığı 7.65 çaplı silah olduğu tespit edilmiştir.

7- Teröristlerin yanlarındaki çantada bomba olabileceği düşüncesiyle fünye ile kontrollü patlatıldığı, çantada bomba bulunmadığı tespit edilmiştir.

8-Teröristlerde bir tanesinin adliyeye elinde avukat cübbesiyle sahte olduğu düşünülen avukat kimliği ile içeriye üst araması yapılmadan girdiği güvenlik kamera kayıtlarından tespit edilmiştir. Konuyla ilgili soruşturma etkin bir şekilde sürdürülmekte olup, tamamlandığında ayrıntılı bilgi verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Etiketler: » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+10 = ?