logo


Sarsılmaz Silah İle Düzce Üniversitesi İşbirliği

Sarsılmaz Silah Sanayi Genel Müdürü Mahmut Naci İnci, silah sanayisinde kalifiyeli elemana ihtiyaçları olduğunu belirterek, bu ihtiyacı Düzce Üniversitesi desteği ile aşmayı planladıklarını söyledi.

Düzce’de kurulduğu günden itibaren ilde ve bölgede bir çok işbirliğine imza atan düzce Üniversitesi, kurduğu işbirliklerini yerinde takip ederek öğrencilerine destek olmaya dkonutam ediyor.

Bu çerçkonutede Düzce Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Arif Güngör ve Metal Teknolojileri Bölüm Başkanı Ali Özcan, Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş.’yi ziyaret ederek öğrenciler ve Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. yetkilileri ile bir araya geldi.

Yapılan işbirliği ve sonuçları hakkında bilgi veren Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Mahmut Naci İnci, silah sanayinde daha çok montaj kısmının ustalık işine dayandığını belirterek “Genellikle eğitim skonutiyesi düşük insanlar bu alanda çalışıyor. Daha önce bu işi ustalarından öğrenmiş insanlarla ve o insanların yetiştirdikleri kişilerle ilerledik ancak bunda başarılı olamadık. Bu sorunu nasıl çözeceğimizi düşünürken Düzce Üniversitesi ile işbirliği yapma fikri ortaya çıktı. Hemen hemen her sektörün okulu var otomotiv, tekstil gibi sanayilerin okulları var ancak silah sektörü okulu olmayan bir sektör. Biz de firmamızın geleceğini Düzce Üniversitesi’nde burslu öğrenci okutarak garanti altına almayı düşündük” dedi.

İnci, “Bizim çok daha fazla kalifiye elemana ihtiyacımız var. Düzce Üniversitesi ile yaptığımız protokol çerçkonutesinde öğrenci arkadaşlarımıza burada hem pratik hem de teorik eğitimler veriyoruz. Sonrasında burada çalışmak üzere sözleşme imzalıyoruz. Şu anda 7 kişiyi istihdam etmiş durumdayız” diye konuştu.

Sanayi ile üniversite işbirliğine örtüşen bir iş yaptıklarına vurgu yapan Mahmut Naci İnci “Yıllarca üniversiteler kendi dünyalarında sanayi kendi dünyasındaydı, hiçbir işbirliğimiz yoktu. TÜBİTAK’ın yaptığı projelerle birlikte sanayi üniversite yakınlığı giderek arttı. Sanayi ile üniversite işbirliğine Düzce Üniversitesi ile Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. arasında yapılan protokolün örnek bir protokol olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Mahmut Naci İnci, İşbirliklerinin sağlıklı yürüyebilmesi için bu işi skonuten kişilerle yapılması gerektiğini ve bu konuda Düzce Üniversitesinin yardımlarına ihtiyaç duyduklarını sözlerine ekledi.

Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. silah fabrikasında işe başlayan öğrenciler, sektörde birçok işsiz üniversite mezunu olduğunu, kendilerinin iş arama gibi bir sıkıntılarının olmadığını belirttiler. Öğrenciler, okurken çalışma imkanı yakaladıkları için şanslı olduklarını söyleyerek okulda öğrendikleri bilgileri burada uygulama imkânı bulduklarını ifade ettiler. Uzun yıllar boyunca fabrikada çalışmak istediklerine vurgu yaparak, “Sarsılmaz Silah Fabrikası bize yeni iş imkanı bulma konusunda referans oluyor” ifadelerini kullandılar.

Etiketler: » » »

Share