logo


“Şans” emekli oluyor, görevini yavrusu “Gece” devralacak

sans-emekli-oluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığında 10 yıldır arama kurtarma çalışmalarına katılan ve “emekliliğine” karar verilen “Şans” isimli eğitimli köpeğin görevini, 2 yaşındaki “Gece” adlı yavrusu yürütecek

Yaklaşık 10 yıldır İzmir itfaiyesinin kadrosunda bulunan, başta Van depremi ile Soma maden faciası gibi birçok afette çalışmalara katılan, yaşı dolayısıyla “emekliye ayrılacak” arama kurtarma köpeği “Şans”, görevini “Gece” adı verilen 2 yaşındaki yavrusuna bırakacak. Labrador cinsi Şans, 2006 yılında henüz bir aylıkken bir vatandaş tarafından arama kurtarma köpeği olması için İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına getirildi. Gerekli inceleme ve eğitimlerin ardından İzmir itfaiyesi bünyesine alınan Şans, yaklaşık 10 yıldır arama kurtarma köpeği olarak görev yapıyor.

Başta Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Başkanlığı olmak üzere yurt içi ve dışındaki birçok kurumdan sertifika verilen Şans, bu süreçte Van depremi, 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma maden faciası gibi birçok afette “görev yaptı”. Van’da 2011’de meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremde 11 yaşındaki çocuğun enkazdan sağ çıkarılmasında rol oynayan Şans’ın 2 yıl önce 8 yavrusu oldu. Şans’ın 10 yılı geride bırakması nedeniyle “emekli edilmesi” kararı alınması üzerine, yavrularından birinin arama kurtarma köpeği olması için çalışmalara başlandı.

“Gece” adı verilen yavru, “babası” Şans ile itfaiyenin Toros’taki merkezinde eğitimlere katılıyor. Merkezdeki bir enkazda Şans ile yan yana canlı arayan, bakıcılarının komutlarını yerine getirmeye çalışan Gece, yeteneğiyle dikkat çekiyor.

‘BIRAKMAYA NİYETİMİZ YOK’

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Serdar Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arama kurtarma köpeklerinin 9 yaşından sonra verimliliğinin düştüğünü söyledi. Şans’ı 6 ay sonra emekli edeceklerini anlatan Yücel, “Bu kararı istemeden vermek zorunda kaldık çünkü Şans’ın, dünyanın en başarılı arama kurtarma köpeklerinden biri olduğunu düşünüyorum. Emekli olacağını duyan birçok kurum ve kişi köpeğin yeni sahibi olmak için bize başvuruyor ama bizim onu bırakmak gibi niyetimiz yok. O, emeklilik hayatı boyunca yine burada kalacak.” şeklinde konuştu. Yücel, Şans’ın yerini 2 yaşındaki yavrusunun alacağını belirtti. Gece’nin “babası” gibi özellikler taşıdığını vurgulayan Yücel, “Özellikle de enkazlardan canlı arama konusunda şimdiden önemli başarılara imza attığını söyleyebilirim.” dedi.

EVLADIM GİBİYDİ

Şans’ın emekliye ayrılacak olması, en çok 10 yıllık eğitmeni itfaiye eri İbrahim Yılmaz’ı üzdü. Zamanının büyük bölümünü Şans ile geçirdiğini anlatan Yılmaz, “Evladım gibiydi. Meslek köpeği olarak görevden düşmüş olsa bile yine aramızda olacak, buna seviniyorum.” ifadelerini kullandı. Şans’ın Van depreminde enkazdan kurtardığı çocuğu hala unutamadığını belirten Yılmaz, ” O gün, Şans’ın ne kadar başarılı bir arama kurtarma köpeği olduğunu bir kez daha anladım. İnanıyorum ki onun yerini alacak olan Gece de babası kadar başarılı bir köpek olur.” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+2 = ?