logo


04 Temmuz 2013

Şaka Değil Gerçek, Türkiye’yi Geçtiler…

cape_verdeFIFA Dünya Sıralaması’nda 57. sıraya gerileyen Türkiye’yi, geçen ekipler arasında en fazla dikkat çeken ülke Yeşil Burun Adaları…

SporX.com’un yaptığı araştırmaya göre; FIFA Dünya Sıralaması’nda kendisine 57. sırada yer bulan Türkiye, Galler, Tunus, Burkino Faso gibi ülkerin gerisinde kalırken 49. sırada bulunan Yeşil Burun Adaları’nın da Türkiye’den 8 sıra önde yer alması dikkat çekti.
Peki bu Yeşil Burun Adaları nasıl bir ülkedir? Ekonomisi ne durumdadır, milli takımında hangi yıldızlar bulunur.

HARİTADA BULMAK MESELE

FIFA Dünya Sıralaması’nda 49. sırada kendisine yer bulan Yeşil Burun Adaları Atlas Okyanusu’nda Senegal ile Moritanya açıklarında bulunan bir Afrika ülkesi. Tarih boyunca köle ticareti ile nam salan ada ülkesi, 1975 yılında bağımsızlığını ilan ederek Portekiz’den ayrıldı. Nufüsu yaklaşık 450 bin olan ülke, ekonomik olarak kısıtlı imkanlara sahip. Nüfus yerleşimi genellikle kırsal kesimde bulunan Yeşil Burun Adaları, kurak olması sebebiyle büyük ekonomik sıkıntılar çekerken balıkçılık en fazla dikkat çeken sektör durumunda.

Football - 2013 Africa Cup of Nations Finals - Cape Verde v Angola - Nelson Mandela Bay Stadium - Port Elizabeth

VASAT BİR MİLLİ TAKIM
Türkiye’yi FIFA Dünya sıralamasında geride bırakmayı başaran Yeşil Burun Adaları Milli Takımı’nı Lucio Antunes çalıştırıyor. Takımın kadrosunda bulunan isimler ağırlıklı olarak Portekiz ve Yunanistan takımlarında forma giyerken, bu takımlar arasında güçlü bir ekip bulunmaması dikkat çekiyor.
Milli Takım kadrosu içerisinde en fazla dikkat çeken ve bilinen isim ise Fransa’nın Lille takımında forma giyen 23 yaşındaki forvet oyuncusu Ryan Mendes. Mavi köpekbalıkları olarak da bilinen Yeşil Burun Adaları Milli Takımı’nın yakaladığı en büyük başarı ise 2013 yılında Afrika Uluslar Kupası’nda yakalanan Çeyrek Final.

cape_verd


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+2 = ?