logo


Sahte içkiler pet şişelerde satılıyor

Sahte içkiler pet şişelerde satılıyor

İstanbul’da 12 kişinin ölümüne neden olan sahte içki satışı akıl almaz yöntemlerle sürüyor. Sahte içkiler şimdi de pet su şişelerine doldurularak büfelerde satılıyor. Litresi 20 liradan alınan sahte içki alırken kullanılan şifre ise “İki tane pet sallasana!”

Tarih 30 Ekim 2015. Ajanslara son 1 haftada metil alkol zehirlenmesinden dolayı 12 kişinin öldüğü haberleri düştü. Sağlık Bakanlığı, sahte içki nedeniyle 49 kişinin hastaneye başvurduğunu ve 23 kişinin tedavisinin sürdüğünü açıkladı. Hastanede yatan bazı hastaların sahte içki içmeleri sebebiyle iç organlarının iflas ettiği, bazılarında ise organ kaybı yaşandığı iddia edildi. Hastanede tedavi gören birkaç hastanın da gözlerinde problem yaşandığı belirtildi. Bu kadar tehlikeli olmasına rağmen neden bu içkiyi satın aldıkları sorulan kişilerin neredeyse verdiği tek cevap, “Çünkü çok ucuz” şeklinde oldu.

ARALARINDA ŞİFRE VAR
Hürriyet’ten Burak Coşan’ın haberine göre, Ölümlerin ardından yurdun dört bir yanında güvenlik güçleri operasyonlar düzenledi. Birçok kişi göz altına alındı ve tutuklandı. Ancak hiç birşey değişmedi. Aradan geçen 4 ay sonunda sahte içki satışları yeniden başladı. İstanbul Güneşli’de bir alkollü içecek bayisinde kaçak içki satışı yapıldığı iddiası üzerine söz konusu bayiden sahte içki almaya gittik. Sahte içki almak için müşterilerle bayi arasında bir şifre de belirlenmiş. Sahte içki isteyenler bayiye, “Bize oradan iki tane pet sallasana” demek zorunda.

İÇKİ ARABANIN BAGAJINDA
Bu şifreyi duyan bayi, hiç soru sormadan ‘sahte içkiyi’ hazırlamak üzere dışarı çıkıyor. Yaşanan ölümlerin ardında daha dikkatli davranan bayi, sahte içkiyi mağazanın önündeki bir arabanın bagajında tutuyor. İstendiği zaman, arabanın bagajından kaçak içkileri alıp mağazaya getiriyor. Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız pet su şişelerine konulan sahte içkiler, gazete kağıtlarına sarıldıktan sonra poşetleniyor. Sahte içkinin litresi 20 liradan satılıyor.

‘GEÇEN ALDIĞIM ÇOK KÖTÜYDÜ’
Sahte içkiyi satın aldığımız sırada içeride bulunan bir başka müşteri de sahte içki istiyor. İçerideki müşteri, “Geçen aldığım çok kötüydü. Zor içtik. Bu sefer ki iyiyse ver” diyor. Bayi tek cümle ile cevap veriyor: “Bu sefer ki mal çok iyi.”

FİYATI 5 TL OLAN DA VAR
Aynı bölge üzerinde birkaç alkollü içecek bayisinde daha sahte içki satışı yapılıyor. Ancak oralarda pet şişelerde değil, cam şişelerde satış yapılıyor. Yurtdışından kaçak getirildiği iddia edilen alkollü içeceklerin satış fiyatı ise 5 ile 10 lira arasında değişiyor. Ancak buralardan alım yapmak daha zor denetimler sıklaştığı için sadece tanıdıkları müşterilere satış yapıyorlar.

Etiketler:
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

5+9 = ?