logo

Sağlık Bakanına göre paniğe gerek yok!

ebolaSağlık Bakanı “Paniğe gerek yok, tüm önlemleri aldık” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’de Ebolalı hastanın bulunmadığını, Mers ön tanısı konulan ama teşhisi kesinleşmeyen 7 hastanın da tedavi altında olduğunu belirtirken, tüm önlemlerin alındığını vurguladı. Sağlık Bakanı “Paniğe gerek yok, tüm önlemleri aldık” dedi.

Katıldığı bir televizyon yayınında sağlık gündemini değerlendiren Bakan Müezzinoğlu, Türkiye açısından gerek Mers, gerek Ebola konusunda toplumu alarma götürecek olağanüstü bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi.

Sağlık Bakanı şöyle konuştu:

“Seyahat Sağlığı Danışma Hattımız var, seyahate giden dünyanın neresine giderlerse Seyahat Sağlığı Danışma Hattımız 24 saat hizmet veriyor. 444 77 34 sağlığı ile ilgili herhangi bir sıkıntı duyduğunda buradan destek alabilir.

Takip ettiğimiz, Mers şüphelisi dediğimiz 7 vaka takipte. Hemen bir gün sonra teşhisi konuluyor, yoktur veya vardır deniliyor, şu anda şüpheli teşhis sonucu beklediğimiz 7 vakamız var.

Şu ana kadar Ebola teşhisi koyduğumuz bir vaka yok. Bizim şüpheli gördüğümüz vakalarda yaptığımız tetkiklerde 8 vakanın 8’i de sıtma çıktı. Ama kamuoyu da şunu gördü ki; bir, uçak aşamasında takibimizin olduğunu görüyor, uçaktan inerken alınan tedbirlerimizi görüyor, hastaneye götürürken ve o bir gün içinde teşhis konuluncaya kadar olan tedbirlerimizi kamuoyu görüyor. Bu anlamda Bakanlık olarak her türlü tedbiri alıyoruz. Bazen Valilerimiz havaalanını dezenfekte ediyor, buna gerek olmadan bunu yapmak toplumda ayrı bir psikolojik sorun oluşturuyor. Dün itibariyle onlara hangi koşullarda, hangi tedbirleri alacaklarını gerek Halk Sağlığı Müdürlüklerimize, gerekse Valiliklerimize bildirdik. Ben olayı bir panik havası kampanyasına medyamızın da sürüklememesini istiyorum. Alınacak tedbirleri azamiye alıyoruz, dünyanın en ileri ülkelerinden daha duyarlı tedbirler alıyoruz. Ama bunu abartmaya, bunu bir paniğe, toplumsal bir ‘büyük sağlık riski’ gibi algıya vesile olacak haberlerden de yayınlardan da veya tavırlardan da, tedbirlerden de kaçınmamız lazım.

-“1 YILDIR ALARM DURUMUNDAYIZ”-

Biz Bakanlık olarak Mers ile 1 yıldır alarm durumundayız, Ebola’da 5-6 aydır alarm durumundayız. Kamuoyu bizim duyarlılığımıza güvenmeli. 36 ilimizde 45 hastanemizi bu anlamda hem tedbir açısından yapılması gerekenler hem de bu şüphelilerin, çünkü bu 36 ilimiz daha çok giriş çıkış illerimiz. Gerek havaalanı, gerek sınır kapılarımız. Bu 36 ilde 45 hastanemiz bu anlamda hazırlandı. Tedbirlerin hepsi en üst düzeyde alındı. Uçağın kapısı açıldığında onunla muhatap olan kitlemiz, sonra ambulans sedyelerimiz, ambulansa transferimiz ve sağlık elemanlarımız en üst düzeyde korunacak bilgilendirmeye ve kıyafetleri onlara temin edildi. Biz burada hizmet verenin sağlık güvenliği açısından da her türlü tedbiri aldık, bilgilendirmeleri de yaptık.”

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?