logo


02 Nisan 2016

Sağlık Bakanı yeni sigara düzenlemesini anlattı

Sağlık Bakanı yeni sigara düzenlemesini anlattı

Sağlık Bakanı yeni sigara düzenlemesini anlattı. Yeni düzenlemede tiryakileri üzecek, sigara düşmanlarını ise sevindirecek devrim gibi uygulamalar var.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul’da sağlık muhabirlerilerine yeni sigara düzenlemesini anlattı. Müezzinoğlu açık alanlarda “sigara içilebilir” alanların yüzde 25′e düşürüleceğini, tatil yerlerindeki şezlong alanlarının yarısının da sigara içmeye yasaklanacağını açıkladı.

muezzinoglu

Şu ana kadar yürütülen “sigarayla mücadele” politikası hakkında bilgi veren Bakan Müezzinoğlu, “Sigara mücadelesinde önemli bir başarı elde ettik. Bu hafta ‘Kanser Haftası’. Vatandaşlarımız en çok korkusu kanser olmak. Sigara mücadelemiz bizim kanser hastası erken teşhislerinde yüzde 8 ile 10 oranda düşüş yakalamaya başladık. Bu büyük bir rakam. Tütüne bağlı gelişen yeni kanser hastası sayısı 33 binden 30 binlere inmiş. 3 bin vatandaşımız bu mücadele sonucu başarmışız” dedi.

“KAPALI DOLAPLARDA SATILACAK”

“Şu an yakaladığımız başarıyı daha güçlü hale getirmeliyiz” diyen Bakan Müezzinoğlu, “Daha güçlü hale getirmemiz içinde belli düzenlemeler getirdik. Bunlardan biri vitrinlerde sigara satışı yerine kapalı dolaplarda satışı. Açık alanlarda içiliyor. Açık alanlarda yüzde 25′lik bir açık alanda sigara içilebilir. Bir açık alan restoranı ya da çay bahçesini düşünün. Yüzde 25 diliminde sigara içilen bölüm, yüzde 75 sigara içilmeyen bölüm” diye konuştu.

“ŞEZLONGLARIN YÜZDE 50′Sİ SİGARA İÇİLEMEYEN OLACAK”

Plajlarda da düzenleme olacağını belirten Bakan Müezzinoğlu, “Plajlarda şezlonglar belli. Sınırları belli. Bu sınırlardaki şezlongların yüzde 50′si sigara içilemeyen olacak. Alanlara göre oranlarda değişme olabilir. Çocuk bahçeleri diyoruz. Çocuk parklarında, bir taraftan çocuğu parka götüreceksiniz, yanda oturma grubunda sigara içiliyor. Çocuk parklarında sigara içimini yasaklıyoruz. Normal parklarda ise sigara içim alanları yüzde 25′lik alan olacak. Bu alanları belediye belirleyecek. AVM’lerin, kalabalık hastanelerin giriş çıkış kapıları önünde de yine belirli mesafeler belirlenecek. Üniversite kampüslerinde sigara satışının yasaklanacağı gibi düzenlemeleri TBMM’ye havale ettik” ifadelerini kullandı.

“2017 EYLÜL-EKİM’İ GİBİ…”

Taksim İlkyardım Hastanesi’yle ilgili soruya da yanıt veren Bakan Müezzinoğlu, “Şu an inşaatın fora kazıkları bitti. İyi bir yüklenicisi var, hukuksal bir engel çıkmaksa. 2017 Eylül-Ekim’i gibi, kışa girerken açılır gibi” dedi.

Etiketler: » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+5 = ?