logo

23 Ekim 2014

Sabiha Gökçen Havalimanı da satıldı!

sabihaSabiha Gökçen Havalimanı yüzde 100 Malezyalıların oldu

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Limak Holding’de bulunan yüzde 40′lık hissesi için 364 milyon dolara el sıkışan TAV Havalimanları Holding’e Malezyalı ortaktan kötü haber geldi. Havalimanının yüzde 60 hissesini sahip olan ve geri kalan yüzde 40′lık hisse için öncelikli satın alma hakkı bulunan Malezya Havayolları Holding (MAH) bu hakkını kullandı.

Malezya Havayolları Holding, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yüzde 40′lık hissesini 285 milyon dolara Limak’tan almaya karar verdi.

Atatürk Havalimanı’nın işletme hakkını elinde bulunduran TAV Havalimanları Holding, daha önce Sabiha Gökçen’in yüzde 40 hissesini elinde bulunduran Limak ile 364 milyon dolara el sıkışmıştı. Havalimanında yüzde 60 hissesi bulunan Malezya Havayolları Holding, öncelikli satın alma hakkını kullanarak TAV’ı saf dışı bırakarak Sabiha Gökçen hisselerinin tamamına sahip oldu.

EN HIZLI BÜYÜYEN HAVALİMANLARI ARASINDA

Toplam 320 bin metre kare kapalı alana sahip Sabiha Gökçen Havalimanı terminali ile 5 bin 350 araçlık otopark, 60 odalı otel de hizmete girdi. Halen havalimanında 120 adet check-in noktası ile 42 adet pasaport bankosu bulunuyor. Toplam 7 adetlik bagaj alım bandının saatlik kapasitesi ise 7 bin 5000 bavul.

Kategorisinde Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanları arasında olan Sabiha Gökçen için projenin ikinci büyüme aşamasının başlaması planlanıyor. Paralel pist ile uçak trafiğinin en az iki kat artırılması hedefler arasında. Plana göre toplam uzunluğu 3 bin 500 metre olacak piste Airbus A380 gibi büyük yolcu uçakları maksimum kalkış ağırlıkları ile havalanabilecek. Bölgede 25 milyon metre küplük dolgu gerçekleştirilecek.
Aynı anda uçakların inip kalkabileceği paralel iki pistin arasına terminal inşa edilecek. Uydu terminal sayesinde operasyonunu daha da artacağı Sabiha Gökçen’in kapasitesi yıllık 50 milyon yolcuya ulaşacak. Uçuş operasyonunun daha emniyetli yönetilmesi için ayrıca 115 metre yüksekliğinde hava trafik kontrol kulesi de yapılacak.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?