logo


Ukranya’da seçmene gözdağı!

Rus yanlıları seçimin yapılmasına izin vermediUkrayna’nın doğusundaki Donetsk’te bağımsızlık ilan ederek ‘Donetsk Cumhuriyeti’ kurduklarını duyuran Rusya yanlısı ayrılıkçılar Kiev yönetimine gözdağı verdi.

Ukraynalılar, devlet başkanlığı seçimi için sandık başına giderken, seçime Donetsk ve Lugansk bölgelerinde izin verilmedi.

Seçimi protesto etmek için Donetsk’in Lenin Meydanı’nda toplanan Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Donetsk ve Lugansk’ın “Yeni Rusya” adı altına birleşmesini kutladı. “Donetsk Cumhuriyeti” liderlerinden Denis Pushilin ve halk meclisinde başbakan olarak seçilen Aleksandr Boroday, alanda toplanan kalabalığa hitap ederek, “Yeni Rusya”nın genişleyerek devam edeceğini söyledi.

Bu arada, miting alanına zırhlı personel taşıyıcı ve kamyonlarla gelen maskeli, silahlı yaklaşık 300 ayrılıkçı adeta gövde gösterisi yaptı.

Alanda toplananlar tarafından sevgi gösterileriyle karşılanan silahlı ayrılıkçılara sarılıp gözyaşı dökenler oldu.

“Öz savunma birlikleri” adı verilen silahlı unsurları “Teşekkür” temposu eşliğinde alkışlayan kalabalık, bu kişilere çiçek, su ve sigara verdi. Silahlı grup, cumhuriyetin kuruluşu aşamasında hayatını kaybeden ayrılıkçılar anısına havaya saygı atışı yaptı.

Etiketler: » » » » »

Share