logo


05 Ekim 2015

Rus uçağı Türk hava sahasını ihlal etti

Suriye’de operasyonlara başlayan Rusya’ya ait bir savaş uçağı, Türk hava sahasını ihlal etti. F-16’lar önleme uçuşu yaptı. Dışişleri Bakanlığı’ndan Rusya’ya çok sert tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu’na ait bir savaş uçağı 3 Ekim saat 12.08’de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde hava sahamızı ihlal etmiştir. Bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16 uçağımız tarafından önlemede bulunulması üzerine Rus uçağı Türk hava sahasını Suriye’ye geçerek terk etmiştir”

Olayın ardından Rus Büyükelçi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı, ihlalin tekrarlanmaması uyarısı yapıldı. Dışişleri Bakanı Feridun Sinirloğlu ise Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’u aradı, ABD, Fransa ve İngiltere Dışişleri Bakanlarıyla konuştu.

ÇOK SERT TEPKİ GELDİ

İşte Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması

Rusya Federasyonu’na ait bir savaş uçağı 3 Ekim saat 12.08’de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde hava sahamızı ihlal etmiştir. Bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16 uçağımız tarafından önlemede bulunulması üzerine Rus uçağı Türk hava sahasını Suriye’ye geçerek terk etmiştir.

SORUMLUSU RUSYA OLUR

Sözkonusu ihlal, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi, Bakanlığımız Müsteşar Vekili tarafından Bakanlığa çağırılarak kuvvetle protesto edilmiş, bu tür bir ihlalin tekerrüründen kaçınılması önemle talep edilmiş, aksi takdirde yaşanabilecek arzu edilmeyen bir hadiseden RF’nin sorumlu olacağı bildirilmiştir.

Ayrıca, Sayın Bakanımız Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u 3 Ekim günü arayarak konuyla ilgili benzer görüşleri tekrarlamış ve tepkimizi dile getirmiştir. Sayın Bakanımız, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya Dışişleri Bakanlarıyla da durumu değerlendiren telefon görüşmeleri yapmıştır. Sayın Bakanımız NATO Genel Sekreteri ve Almanya Dışişleri Bakanıyla da konuyu ele alacaktır.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+5 = ?