logo


Rus muhalif Nemtsov’un öldürülmesi

-oris-emtsovUkrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Moskova’da öldürülen muhalif lider Boris Nemtsov’un ölmeden önce Rus ordusunun Ukrayna’da bulunduğuna dair kesin kanıtları açıklamayı planladığını söyledi.

Petro Poroşenko, Rus muhalif siyasetçi Boris Nemtsov’un öldürülmesine ilişkin açıklamasında, “Birkaç gün önce Nemtsov ile Ukrayna ve Rusya arasındaki ilişkiler konusunda konuşmuştum. Boris, Ukrayna’da Rus ordusunun bulunduğuna ilişkin kesin kanıtları açıklamayı planladığını söylemişti. Birileri bundan çok korktu. Boris korkmadı, katiller korktu ve onu öldürdüler” dedi.

Poroşenko, Nemtsov’un Ukrayna’nın büyük bir dostu ve Rusya’nın büyük bir vatanseveri olduğunu ifade ederek, onun bir köprü gibi iki ülkeyi bağladığını, Rusya ve Ukrayna ilişkilerini Ukraynalıların görmek istediği gibi kurmaya gayret gösterdiğini dile getirdi. Poroşenko, Nemtsov’u “Ukrayna’ya saygı duyan Rusların bir simgesi, özgürlük ve demokrasi için canını vermeye hazır biri” olarak nitelendirdi.

Bu arada, Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda toplanan Ukraynalılar Nemtsov’u andı. Nemtsov’un fotoğrafının yanına çiçek bırakan vatandaşlar, mum yakarak dua etti.

Kanada’dan kınama
Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper da Rus muhalif lider Nemtsov’a düzenlenen suikastı kınadı. Başbakan Harper, yaptığı yazılı açıklamada, “Rusya’nın muhalif figürü Boris Nemtsov’un ölümü şoke edici. Nemtsov, demokrasi ve insan hakları savunucusu korkusuz bir politikacıydı. Rusya’da hukukun üstünlüğünü savunan, hatta şiddetli yıldırma karşısında bile Ukrayna’daki Rus saldırganlığına korkmadan karşı çıkan biriydi. Cinayetin sorumluları hızlı, şeffaf ve bağımsız bir soruşturma ile bulunup hesap vermelidir” ifadesini kullandı.

Rus muhalif siyasetçi Boris Nemtsov, dün gece Moskova’da yürürken Kremlin Sarayı’na yakın bir yerde kimliği belirsiz kişiler tarafından kurşunlanarak öldürülmüştü. Eski Başbakan Yardımcısı Nemtsov, son yıllarda Putin karşıtı gösterilere verdiği destek ve muhalif tutumuyla öne çıkıyordu.

Etiketler: » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+10 = ?