logo


01 Aralık 2015

Rus basını: Muhteşem Yüzyıl yetmez, Tarkan ve Türk kahvesini de yasaklayalım

muhteşem

Moskova ile Ankara arasında uçak krizi patlak verdiğinden bu yana Rus siyasetçiler Türkiye’ye tepki göstermek konusunda birbirleriyle yarışıyor. Bu kez de bir politikacı, Türk dizilerine yasak getirilmesini istedi. Ancak milletvekilinin bu isteği Rus basınında alay konusu oldu.

Komsomolskaya Pravda gazetesinin haberine göre; Moskova şehir meclisi üyesi Yevgeniy Gerasimov, yaptırımların sadece ekonomik olmasını değil, kültüre de yansıtılması gerektiğini dile getirdi.

Meclis oturumunda konuşan Gerasimov, “Televizyonlarda abuk sabuk Türk dizileri gösteriliyor. Bence ilk adımda ‘Muhteşem Yüzyıl’ yasaklanmalı. Bu dizi zaten izlenmeye değer değil” dedi.

Gerasimov’un teklifini haberleştiren gazete, konuyu alaya alarak, “Bize göre sadece ‘Muhteşem Yüzyıl’ değil, Tarkan’ın parçaları da yasaklanmalı. Sonra Rusya’nın ünlü ‘Hor Turetskova’ (Türkoğlu korosu) var. Koronun köküne kadar Rus asıllı şefinin soyadı “Türkoğlu” olduğu için şansı hiç yok. Sonra İngilizce’de hindi ile Türkiye aynı anlama geldiği için hindi eti de yasaklansın. Ayrıca Türk kahvesine de hemen başka bir ad bulmalıyız” önerilerine yer verdi.

Gazete, Rus siyasetçinin önerisinin Moskova şehir meclisinde görüşülüp görüşülmediğini ise belirtmedi.

AYASOFYA’YI ORTODOKS KİLİSESİ’NE İADE EDİN

Rus Parlamentosu alt kanadı Duma Milletvekili Sergey Gavrilov, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından ilginç bir öneride bulunarak, Ayasofya’nın iade edilmesi istemişti. Gavrilov, “Türkiye’nin dostça bir adım atarak Ayasofya’yı Ortodoks Kilisesi’ne iade etmesini bekliyoruz” demişti.

“BOĞAZ’A ATOM BOMBASI ATALIM”

Rusya’nın aşırı milliyetçi Liberal Demokrat Partisi lideri Vladimir Jirinovski ise Türkiye karşıtı misilleme önerilerinde kantarın topuzunu iyice kaçırarak, boğaza atom bombası atmayı önermişti.

İstanbul’un nüfusunu dahi bilmediği ortaya çıkan 69 yaşındaki siyasetçi, Moskova radyosuna verdiği demeçte şu ifadeleri kullanmıştı:

“İstanbul’u yok etmek bizim için zor bir iş değil. İstanbul Boğazı’nın ortasına tek bir atom bombası atarsak, oluşacak 15 metrelik tsunami dalgası şehri 9 milyon insanıyla birlikte yerle bir eder.”

Etiketler: » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

2+9 = ?