logo


RTEÜ’deki İngiliz akademisyen okula alınmadı!

mary-kasap-640x360Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde (RTEÜ) 3 yıldır görev yapan ve kısa süre önce hizmet süresi uzatılan İngiliz öğretim görevlisi Wend Mary Kasap, bu sabah üniversiteye alınmadı.

Hakkında, ’İngiliz casusu’ ve ’Misyonerlik’ gibi suçlamalar bulunduğu için görevine son verildiği iddia edilen eşinin üniversiteye alınmaması üzerine açıklamalarda bulunan Adnan Kasap, İlahiyatçı üniversite rektör vekilinin göreve gelmesinden sonra eşine din, ırk ve cinsel ayrımcılık yapıldığını ileri sürdü. Öğrencilere İngilizce dersi veren Wend Mary Kasap, kendisine yönelik suçlamalarla ilgili, “Bunlar komedi” dedi, hakkını yasal yollardan arayacağını söyledi.
Sözleşmeli öğretim görevlisi olarak 3 yıl önce RTEÜ’de görev alan Wend Mary Kasap’ın görev süresi, ’İngiliz casusu’ olduğu ve kiliselerle ilgili bir kitabı çoğaltarak ilkokullara dağıttığı gibi iddialar üzerine önce uzatılmak istenmedi. RTEÜ Rektörlüğü, üniversitenin tek yabancı öğretim görevlisinin hizmet süresini daha sonra 1 yıl daha uzattı, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı da kararı onayladı.

RTEÜ’YE ALINMADI
Bu sabah üniversiteye gelen Wend Mary Kasap’ın girişine izin verilmedi. Üniversiteye güvenlik elemanları eşliğinde girebilen İngiliz öğretim görevlisine yetkililerce görevine son verildiği bildirildi. Kasap, odasındaki eşyalar ile kitaplarının da alındığını öğrendi.

“DİN, IRK VE CİNSEL AYRIMCILIK YAPILMAYA BAŞLANDI”
Wend Mary Kasap ile eşi Adnan Kasap, bu gelişmeler üzerine üniversite binası önüne geldi. Eşi ile ilgili asılsız iddialar yayıldığını belirten Adnan Kasap, şöyle konuştu:
“Eşimin ’İngiliz casusu’ olduğu söylendi. Trabzon’da üniversite kütüphanesinden aldığı kilise ve camilerin arkeolojisini anlatan kitabı ilkokul öğrencilerine dağıttığı, misyonerlik yaptığı gibi iddialar kulaktan kulağa yayılmaya çalışıldı. Psikolojik olarak da baskı yapıyorlar. İlahiyatçı üniversite rektör vekilinin bir süre önce göreve gelmesinden bu yana eşime din, ırk ve cinsel ayrımcılık yapılmaya başlandı. Yasa dışı zorlamalarla görevden uzaklaştırmaya çalıştılar. Bugün üniversiteye girişi sonrasında güvenlik görevlisi takibe aldı, odasına çıkması engellendi. Odasından kitapları da alınan eşim öğrencilerinin yanında küçük düşürüldü.”
Kasap, bir süre önce üniversiteyi ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öğretim görevlileri ile yaptığı toplantıya RTEÜ’ nün tek Avrupalı öğretim görevlisi olan eşinin alınmayarak kapıdan çevrildiği iddiasını ekledi.

“BUNLAR KOMEDİ”
Hakkındaki iddialara ilişkin, “Bunlar komedi” diyen İngiliz öğretim görevlisi Wend Mary Kasap ise, “Rektör çok yanlış konuşuyor. İlahiyat profesörü ama yalan söylüyor. Yargı yoluna başvurarak hakkımı arayacağım” dedi.
Üniversite yetkilileri, Wend Mary Kasap ile ilgili kısa süre içerisinde açıklama yapılabileceğini söylemekle yetindi.

REKTÖRLÜK: ÜCRET ANLAŞMAZLIĞI VAR
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hüseyin Karaman, üniversiteye alınmayan öğretim görevlisi Wend Mary Kasap ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Prof.Dr. Karaman, Wendy Mary Kasap’ın 2011 ve 2012 yıllarında üniversite bünyesinde sözleşmeli yabancı uyruklu öğretim elemanı olarak çalıştığını belirterek şöyle dedi:
“2013 yılında sözleşmeli yabancı uyruklu öğretim elemanı olarak çalışması 2012 yılının Ekim ayında Üniversite Yönetim Kurulu’nda görüşüldü. Toplantıda 2013 yılında sözleşmeli yabancı uyruklu öğretim elemanı olarak çalıştırılmaması yönünde karar alındı. Bu da 08.11.2012 tarihinde YÖK Başkanlığı’na bildirildi ve 31.12.2012 tarihinde SGK çıkışı yapılarak üniversitemiz ile ilişkisi kesildi. Ancak, daha sonra üniversitemiz Mühendislik Fakültesinde sözleşmeli yabancı uyruklu öğretim elemanı olarak çalıştırılması gündeme gelmiş ve YÖK Başkanlığı’nın oluru olmadan sözleşmeli yabancı uyruklu öğretim elemanı çalıştırılamadığı için konu tekrar YÖK’e sorulmuş. YÖK Başkanlığı 12.07.2013 tarihli yazısında Wendy Mary Kasap’ın 2013 yılında da sözleşmeli yabancı uyruklu öğretim elemanı olarak üniversitemiz bünyesinde çalıştırılabileceğini bildirmişti. Bunun üzerine Eylül ayında Rektörlük tarafından kendisine bir yazı yazıldı ve YÖK’ün ilgili yazısı dolayısıyla 01.10.2013- 31.12.2013 tarihleri arasında Mühendislik Fakültesi’nde sözleşmeli yabancı uyruklu öğretim elemanı olarak çalışabileceği bildirilmiştir. Kendisi bunu kabul etmeyerek 01.01.2013 tarihinden itibaren kendisine ücret ödenmesini talep etmiştir. Bunun üzerine, 01.01.2013 tarihi ile 01.10.2013 tarihleri arasında üniversitemiz ile kendisi arasında herhangi bir sözleşme imzalanmamış olduğu için bu dönemle ilgili olarak hukuken bir ödeme yapmamızın mümkün olmadığı, ancak sözleşme yaptığımız tarihten itibaren ödeme yapabileceğimiz bildirilmiştir.”

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+8 = ?