logo


31 Mart 2015

Rehin alınan Savcı Kiraz hayatını kaybetti

savcıÇağlayan Adliyesi’ndeki rehine operasyonunda ağır yaralanan Savcı Mehmet Selim Kiraz hastanede hayatını kaybetti.

İstanbul Adliyesi’nde teröristlerce rehin alınan ve operasyonun ardından ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hayatını kaybettiği bildirildi.

YARALI KURTARILMIŞTI

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınmasının ardından süren gergin saatlerden sonra Saat 20.30 sularında adliye içinden bir silah sesleri gelmeye başladı ve operasyon başlatıldı. Savcı ağır yaralı, saldırganlar ise öldürüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırganların avukat cübbesiyle  içeri girdiklerini açıkladı. Erdoğan savcının 3 başından, 2 de vücudunun farklı yerlerinden kurşunla yaralandığını belirtti. Bu açıklamadan dakikalar sonra hastaneden yapılan açıklamayla savcının hayatını kaybettiği belirtildi.

Operasyonun ardından açıklamayı İstanbul emniyet Müdürü Selami Altınok yaptı.

Emniyet Müdürü Altınok “6 saat boyunca bütün görüşmeler yapıldı ama silah seslerinin gelmesinin ardından operasyon yapıldı. savcımız ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı ve şu an ameliyattadır. 2 örgüt üyesi öldürüldü” dedi.

Altınok şöyle konuştu:

“Bugün iki teröristin adliyemize girerek savcımız Mehmet Selim Bey’in odasına girmişler ve rehin almışlardır.

Altı saat boyunca gerek emniyet teşkilatı, gerek başsavcılığımız, vekillerimiz iletişim kanallarını açık bırakmak suretiyle yapılması lazım gelen bütün görüşmeleri yapmış, bu arada İstanbul Barosu Başkanımız Ümit Kocasakal da bu iletişim kanallarının kurulmasında emniyet teşkilatına yardımcı olmuştur.

Altı saat boyunca sabırla ve metanetle ve bütün güvenlik önlemlerini almak şartıyla, yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda maalesef teröristler telefonla iletişim kurulduğu bir anda rehin almış oldukları başsavcımızın odasından silah seslerinin gelmesi üzerine, emniyet birimlerimiz güvenlik kuvvetlerimiz odaya operasyon yapmışlardır.”

 

Başsavcımız Mehmet Selim bey ağır yaralı olarak hastanededir. operasyon sonucu iki terörist de ölü olarak ele geçirilmiştir. Bütün iletişim kanallarını kullanmamıza rağmen, adli teşkilatın bütün iyi niyetlerine rağmen olumlu bir netice alınmamış ve savcımıza silahla müdahalede bulunmuşlardır. biz de operasyonu gerçekleştirdik, savcımız şu anda hastanede ameliyatta. Acil şifalar  diliyorum.

Eylemci teröristlerin de şu anda yukarıda adli boyutuyla çalışmalar yapılmaktadır. Başsavcımıza acil şifalar diliyorum. Adalet teşiklatımıza geçmiş olsun diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’yle hiç kimsenin baş edemeyeceğini özellikle belirtmek istiyorum. Devletin savcısına devletin görevlilerine nerede bir el kalkarsa, güvenlik birimlerimiz o elleri kıracaklardır.”

GÜN BOYU SÜREN OLAYDA NELER YAŞANDI?

Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın odasına saat 12.30 sıralarında gelen bazı kişiler, katibi silah tehdidiyle dışarı çıkartarak savcıyı rehin aldı.

Yasadışı sol örgüt üyesi olduğu belirtilen bu kişiler, Savcı Mehmet Kiraz’ın odasına bazı pankartlar ile Berkin Elvan’ın posterini astı.

Twitter hesabından Savcı Kiraz’ın başına silah dayalı halde fotoğraf yayınlandı. İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ilk yaptığı açıklamada, ‘olayın kan dökülmeden çözülmesini istiyoruz. Görüşmeler devam ediyor. Şu an için herhangi bir sıkıntı yok’ dedi. Ancak akşam saatlerinde polis operasyon yapıldı ve savcı ağır yaralı olarak kurtarıldı, teröristler ise öldürüldü.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+6 = ?