logo


‘Recep’in ‘Kimyasal Avni’si Var’

m

Gezi Parkı eylemlerine yapılan biber gazlı müdahaleye tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, hükümeti hedef aldı.CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili olarak Meclis’te basın toplantısı düzenledi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “kamu imkanlarıyla” iki gündür meydanlarda olduğunu savunan İnce, şöyle devam etti: “Faşist diktatörler yapar bunu ancak. Kenan Evren’in de Hitler’in de referandumu var. Halk hareketine karşı miting yapıp sonra referandumdan bahsetmek, tam diktatörlerin işidir. Gezi Parkı’nı vatandaşlardan boşaltmak önemli değil Başbakan, önemli olan vatandaştaki gerilimi boşaltmak.

Son iki gündür Türkiye’de insanlık suçu işleniyor. Revirlere müdahale yapılması, kapalı alanlara gaz sıkılması, evlere gaz atılması, insanların otele kıstırılması insanlık suçudur. Kimyasal maddeler kullanıldı. Saddam’ın ‘Kimyasal Ali’si vardı, Recep’in de kimyasal Avni’si var artık. Kimyasal Avni bilsin ki o güvendiği Recep iktidardan düştüğünde mahkemelerde yargılanacaktır.”

Türkiye’de, toplumun yalan üzerinden dizayn edilmek istendiğini ileri süren İnce, “(Camide bira içtilar, bayrak yaktılar…) Lanet olsun bunları yapanlar varsa. Kınıyoruz tabii ki. Başbakan’ın görevi bunları konuşmak değildir, bunları kim yaptıysa bulmaktır” dedi.

Polisin, Divan Otel’i önünde, göstericilerden olduğu için türbanlı bir kadını copladığını dile getiren İnce, “Başbakan, Kabataş’taki türbanlı kadını savunuyor ama Divan Oteli önündeki türbanlı kadını savunamıyor. Memleketi mezhep olarak böldün, türbanlı kadınları bile ikiye böldün. Senden yana olursa düzgün, senden olmazsa tu kaka” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın, “Siyasetçinin sosyolojiyi bilmemesi gibi bir şey olabilir mi? Siyasetçinin bütün işi sosyolojidir, psikolojidir” ifadelerine ilişkin, “İlk kez sosyoloji ve psikoloji bildiğini öğrendik. Eğer hayatında bir tane sosyoloji, psikoloji kitabı okumuşsa söz veriyorum o Başbakan’dan özür dileyeceğim” dedi.

“Seçimlerde bu polise mi güveneceğiz ” diye soran İnce, “Seçim günü görevlendirilecek olan polis, AKP militanlarından olmaması gerekir” dedi.

CHP’li bazı milletvekillerinin de eylemlerde polis müdahalesine maruz kaldığını ve yaralandığını belirten İnce, “Milletvekillerimizin yüzlerine küfreden onlarca polis biliyorum ben. Bunların hesabını soracağız. CHP’li milletvekilleri için özel olarak polise talimat verildiğini biliyoruz. Belki de bu talimatı Başbakan veriyordur” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın “sosyal medya takip edilecek” diyerek aba altından sopa gösterdiğini savunan İnce, “Gençlere diyorum ki korkmayın. Yüz binlerin sokağa çıktığı bir terör örgütü olur mu? 15 bin kişi yürüyor, Bakan diyor ki ‘marjinal gruplar…’ Dünyanın neresinde 15 bin kişilik marjinal grup var ” diye sordu.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+5 = ?