logo

25 Kasım 2015

Putin: “Tekrarlanırsa mutlaka tepki vereceğiz”

putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün yaptığı açıklamada benzeri vakalar yaşandığı takdirde mutlaka karşılık verileceğini vurguladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu sabah Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile toplantı yaparak SU-24 uçağının düşürülmesinin ardından alınması gereken önlemleri değerlendirdi. “Uçağımızın düşürülmesi sonrası yeni vakaların yaşanma ihtimalini göz ardı edemeyiz. Benzer şeyler tekrarlanırsa mutlaka tepki vereceğiz” diyen Putin, Suriye’deki Rus askeri üssüne hava savunma sistemi yerleştirileceğini açıkladı.

Sputnik’te yer alan habere göre Putin, “Suriye’deki operasyonlarımızda uçuş güvenliğini sağlamak için alınan tedbirlerin yeterli olmadığını dün gördük. Savunma Bakanlığı ile konuyu sabaha kadar tartıştık. Suriye’deki askeri üssümüzde S-300 savunma sitemi yerleştirilecek. Bu adım ve alacağımız diğer önlemlerin, uçuş güvenliğimizin sağlanması için kafi olacağını umuyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu arada Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Hmeymim Üssü’ne bir üst model olan S-400 hava savunma sistemi yerleştirilmesini önerdi. Kremlin, Putin’in bu teklifi kabul ettiğini açıkladı.

‘TÜRKİYE’YE GİTMEYİN UYARISI DOĞRU’

Vladimir Putin, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Rus vatandaşlarına dün yaptığı ‘Türkiye’ye seyahat etmeyin’ uyarısını doğru bulduğunu belirterek şunları söyledi: “Uçağımızın düşürülmesi ve pilotumuzun ölmesi gibi trajik bir olayın ardından ne yapılabilirdi ki? Rusların Türkiye’ye seyahat konusunda uyarılması gerekli bir tedbir ve Rusya Dışişleri Bakanlığı halkımıza tehlikelere ilişkin uyarıda bulunarak doğru bir şey yapıyor.”

‘TÜRK YÖNETİMİ KENDİ ÜLKESİNİ KASTEN İSLAMLAŞTIRIYOR’

Türkiye’ye sert eleştiriler getiren Rusya lideri, “Sorun sadece dün yaşadığımız trajediyle ilgili değil, çok daha derin. Sadece biz değil tüm dünya görüyor ki, mevcut Türkiye yönetimi uzun yıllardır ülkesini kasten İslamlaştırmaya yönelik iç politika izliyor. İslam büyük bir dünya dinidir ve aynı zamanda Rusya’daki geleneksel dinlerden biridir. Biz de İslam’ı destekliyoruz ve buna devam edeceğiz. Ama burada söz konusu olan daha radikal bir İslam’ın desteklenmesi” diye konuştu.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?