logo

Putin: Jeti haber verdik, ABD: Uçuş bildirilmedi

rus-jetleri

Putin’in düşürülen Rus uçağının rotasının Türkiye’ye de iletilmek üzere ABD’ye verildiği iddiası doğrulanmadı. 2 Amerikalı yetkili, Rusya’nın düşen uçağın bölgedeki seferini kendilerine iletmediklerini açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceki gün Türkiye’nin Rus uçaklarını planlı olarak düşürdüğünü iddia etmişti. Düşen jetin uçuş bilgilerinin olaydan önce Türkiye’ye de iletilmek üzere ABD’ye ulaştırıldığına dair iddia, Putin dahil pek çok Rus yetkili tarafından dile getirilmişti. Putin, 3 gün önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken de “Uçaklarımızın ne zaman ve nerede olacaklarını Amerikalı ortaklarımıza iletmiştik. Bu durumda Amerikalılara bu bilgiyi neden verdiğimiz sorusu da gündeme geliyor” demişti. Ancak Amerikalı yetkililer, iddiayı doğrulamadı. Reuters Haber Ajansı’na konuşan 2 Amerikalı yetkili, Putin’in iddialarının aksine Türkiye hava sahasında vurulan jetin Türkmendağı bölgesine saldırı düzenleyeceğine dair bir bilginin kendilerine iletilmediğini söyledi.

Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon da Putin’in açıklamasının ardından sessizliğini bozdu. Amerikalı yetkililer, Putin’in iddiasının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?