logo


“Prestijimizi zedelemeyin”

haberyalnızadamTürkiye’yi sarsan minik Muharrem’in ölümüyle ilgili Sağlık Bakanı’ndan açıklama

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Türkiye’yi sarsan minik Muharrem’in ölümüyle ilgili konuştu. Müezzinoğlu, “Dünya kamuoyunda Türkiye’nin sağlık dinamikleri adına yakaladığı prestiji ve saygınlığı, hiç arzu etmediğimiz, çok istisnai ve çok olağanüstü durumdaki bir fotoğrafla ısrarla ve inatla zedelemeye de kimsenin hakkı yok, bunu yapmamalıyız” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile sağlık bakanlığı arasında “Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtlarında Kalan Öğrencilere Sağlık Taraması Yapılmasına Dair Protokol” imzalandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Büyük Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu katıldı.

Bakan Kılıç, törende yaptığı konuşmada, sağlık taramasının gönüllük esasına dayalı olarak gerçekleştirileceğini belirterek, uzmanların özellikle göz, diş ve cilt hastalıkları noktasında öğrencilere rehberlik ve danışmanlık hizmeti vereceğini söyledi.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda 300 binin üzerinde öğrencinin kaldığını belirten Kılıç, “Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin en önemli dikkat etmeleri gereken konuları sağlık oluyor. Tıpta erken teşhis önemli. Bu noktada genç yaşta çok basit destekle giderilebilecek bazı sağlık sıkıntıları böylece gelecek için önlenmiş olacak” dedi.

Kılıç, tarama ile ilgili sonuçların kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacağını söyleyerek, şöyle devam etti:
“Protokolde tarama ile alakalı elde edilecek bilgilerin kesinlikle üçüncü kurum ve şahıslarla paylaşılmayacağı noktasında hüküm var. Hasta, hekim arasındaki bir ilişki. Gönüllük esasına dayalı, katılmak isteyen katılacak. Buradaki amaç bir rehberlik, mümkünse erken tespit edilen bir sıkıntı olursa bunun ilerlememesi noktasında destek olmak. Öğrenciler, burada elde edilen sonuçları aileleriyle kendileri paylaşmak isterlerse bu onların bileceği bir konu.”

“BUNA KİMSENİN HAKKI YOK”
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da, Van’da Muharrem Taş isimli çocuğun hayatını kaybetmesiyle ilgili, “Dünya kamuoyunda Türkiye’nin sağlık dinamikleri adına yakaladığı prestiji ve saygınlığı, hiç arzu etmediğimiz, çok istisnai ve çok olağanüstü durumdaki bir fotoğrafla ısrarla ve inatla zedelemeye de kimsenin hakkı yok, bunu yapmamalıyız” dedi.

“İSTEYENLER MUAYENE OLABİLECEK”
Yurtlarda kalan üniversite öğrencilerinin talebi ve yapılan değerlendirmeler çerçevesinde cilt, ağız ve diş sağlığı ile göz taraması yapılacağını bildiren Müezzinoğlu, sağlık ekiplerinin gençlere bilgilendirme de yapacağını söyledi.

“Tarama programının nasıl yürütüleceği?” sorusu üzerine Müezzinoğlu, genel bilgilendirme sonrası muayene olmak isteyen gençlerin belirlenen alanlarda taramadan geçirileceğini söyledi. Taramanın yurtlarda oluşturulacak birimlerde yapılacağını anlatan Müezzinoğlu, sürecin öğrenci yoğunluğuna göre devam edeceğini bildirdi.

Etiketler:

Share