logo


05 Ocak 2017

Popüler Lazer Epilasyon Merkezleri

Bikini mevsiminin ortasındayız, yani birçok kadın kolay tüy giderme seçenekleri arıyor demektir. Lazer epilasyon, tıp ofislerinde olduğu gibi, bağımsız kaplıca ve salonlarda da aranan bir yöntem haline geldi. Estetik Plastik Cerrahi Amerikan Akademisine göre, lazerle epilasyon 2012 yılında 1.2 milyondan fazla tedavi alan toplam üçüncü cerrahi olmayan estetik prosedürdü (Botox ve hyalüronik asit dolgularından sonra). Fakat yeni bir çalışma, güvenliğini sorguluyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, Amerikan Lazer Tıp ve Cerrahi Birliği yıllık toplantısında, Boston’daki Tufts Tıp Merkezi’ndeki dermatolojik cerrah Dr. Gary S. Chuang, yaptığı bir çalışmanın ilk sonuçlarını, lazer epilasyonun potansiyel olarak zararlı toksinleri saldığını gösterdi havaya. Chuang ve araştırma ekibi bu hafta son veri parçalarını analiz ediyor ve daha sonra çalışma bir tıp dergisinde kısa süre sonra yayınlanacak.

Lazer epilasyon tedavisi olarak Lüleburgaz lazer epilasyon merkezleri son derece üst düzey bir başarıya sahiptir. Chuang’ın meslektaşları, sanayiyi tek başlarına değiştirebilen türde bir çalışma ancak, ilk kez lazer epilasyon prosedürü uyguladığı her seferinde karşılaştığı kötü koku kokulu siyah duman dumanlarını inceleme arzusundan bahsettiklerinde şüphecilik ile tepki gösterdi. Haftada yaklaşık 20 kez gittiğini tahmin ediyor.

“Başlangıçta insanlar, ‘Ah, sadece kükürt’ dedi çünkü saçın ana bileşenlerinden biri bu: Saçınıza kıvrılma yapan ve saç içinde bağ oluşturan keratin arasında bir disülfür bağı var,” dedi Chuang. “Bu mantıklı görünüyordu, ancak [prosedür sırasında ortaya çıkan siyah plum] rahatsız ediciydi ve şok edici olan bu kimyasalların hepsini buldum.”

O ve ekibi, sülün içinde 300 farklı kimyasal bileşik keşfetti; bunlardan 13’ü benzen, toluen, etil benzen ve dietil ftalat gibi insanlara ve hayvanlara zararlı olduğu gösterildi. Bu sonuçlar, ameliyathanelerde ablatif CO2 lazerlerin ve ısı koterizasyonunun mutajenik maddeleri havaya bıraktığını gösteren önceki çalışmalarla tutarlıdır. Boğazda HPV ile kasılı iki sağlık görevlisi vakası belki de vardır – muhtemelen kanıtlanamamış olsa da – genital lazere yardım ettikten sonra havaya salınan viral parçacıklarda solunum (ick faktör uyarısı!) Ameliyatlar. Bu nedenle, lazer cilt prosedürlerinin bazı kötü parçaları çevreye bırakabileceğini zaten biliyoruz.

Peki sağlık etkileri tam olarak nedir? Şimdilik en büyük risk, potansiyel olarak bu prosedürleri uygulayan uygulayıcılara özgüdür ve sık sık tüylere maruz kalmaktadır. Bu noktada belgelenen kanser vakaları ya da yıkıcı hastalıklar ile ilgili hiçbir şey lazer epilasyonla ilişkili bulunmamakla birlikte, endüstrinin henüz tartışmaya başlaması gereken şey olduğunu belirtmek önemlidir. Chuang, “Bir meslektaşım her seferinde bir epilasyon yaptığımızda astımını tetiklediğini belirtti,” dedi. “Bununla ilgili olan, ‘toz’ parçacıklarının yeterince küçük olması, onları soluduğunuzda hava yollarını tahriş edebildiğini ve parçacık ne kadar küçük olursa geziye daha derine ineceğini” söyledi. Her durumda, doktorlar bu toksik maddeleri gelecekteki hastalığa bağlamadan önce daha fazla incelenmelidir.

Etki alanı olarak Selçuklu lazer epilasyon son derece iyi konumda yer almaktadır. Bu arada, dermatologlar endişe duyuyor. Ağır emiş makineleri olan tahliye cihazları ve bazı maskeler, maddelerin çoğunu filtreleyebilir, ancak bazıları havaya bile kaçar. Ve tüm tıbbi uygulamalar bu cihazları standart lazer epilasyon için kullanmıyor.

New York Lazer ve Cilt Cerrahisi Merkezi’nde çalışan NYU Tıp Fakültesi dermatoloji profesörü Dr. Elizabeth Hale, lazerle epilasyon prosedürleri sırasında duman tahliye cihazları ve cerrahi maskeleri kullanıyor ancak endüstrinin daha iyi sağladığını umuyor Seçenekler. “Şu anda hiçbiri mükemmel değil, daha iyi filtreleme maskeleri elde etmeye yönelik bir adım olacağını tahmin ediyorum, fakat tabii ki daha pahalı ve hazır değiller” dedi. Ayrıca, gelecekte bir lazer satın alımının bir parçası olarak duman tahliye cihazları tedarik etmek için lazer üreticilerine başvurulmasını umuyor.

Önerilen firmaları bünyesinde barındıran Gebze lazer epilasyon ise tercih edilmektedir. Chicago Kozmetik Cerrahisi ve Dermatoloji’nin kurucusu ve tıbbi müdürü Dr. Carolyn Jacob, doktor asistanlarının uygulamasında lazerli epilasyon gerçekleştirdiklerini, ancak bu noktada tahliye cihazlarını veya maskeleri kullanmadığını söyledi. Uygulamasını değiştirmeyi düşünse de duruma rasyonel bakmaya çalışıyor.

Etiketler: » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+8 = ?