logo


Polisten Taksim’de müdahale!!

taksim2Polis, Taksim Dayanışma Platformu’nun saat 19:00’da toplanma çağrısı üzerine Taksim’de Meydanı’nda toplanmaya başlayan kalabalığa müdahale etti. Olaylar devam ediyor…

Taksim Dayanışması’nın bu akşam saat 19.00’da Gezi Parkı’nda düzenleyeceğini açıkladığı toplantı öncesi polis Taksim Meydan’da güvenlik önlemlerini yoğunlaştırdı. Park içerisine girmek isteyen vatandaşlara izin vermeyen polis, parkın çevresinde de geniş güvenlik önlemi aldı. Çevik kuvvet ekipleri de park içinde bulunan vatandaşları dışarı çıkmaları konusunda uyardı. Çıkmak istemeyen bir gruba ise polis önce kalkanlarıyla itti ardından ise biber gazı sıkarak uzaklaştırdı. Boşaltılan parkın etrafında polis yoğun güvenlik önlemi aldı.

İSTİKLAL CADDESİ’NDE POLİS MÜDAHALESİ!

İstiklal Caddesi’nde toplanıp Taksim Meydanı’na yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Polis gruba TOMA aracından tazyikli suyla müdahale etti. Grup İstiklal Caddesi’nde Galatasaray’a doğru ve ara sokaklara dağıldı.
Ara sokaklarda ise polis plastik mermi ve gaz kullandı. Olaylarda bir kişi yaralandı. Polisin müdahalesi aralıklarla devam ediyor…

TAKSİM’DE TEHLİKELİ GERGİNLİK!

İstiklal Caddesi Tünel kesiminde ise karşıt görüşlü iki grup arasında yumruklar ve tekmelerin kullanıldığı bir kavga yaşandı.

GÖZALTILAR BAŞLADI
İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Mücella Yapıcı, Erkan Baş, Ongun Yücel, Ender İmrek, Sekreteri Süleyman Solmaz, Beyza Metin, Akif Burak Atlar ve Haluk Yüksel gözaltına alındı.
Gözaltıların ardından Taksim Dayanışması basın açıkaması gerçekleştirdi.
TABİPLER ODASI’NDAN AÇIKLAMA: SÖZÜN BİTTİĞİ, AKLIN DURDUĞU YERDEYİZ
İstanbul Tabipler Odası’ndan İstikal Caddesi’ndeki müdahaleyle ilgili yazılımı açıklama yapıldı.
Açıklamada,
“23 günden bu yana polis barikatları kurularak halka kapatılan Gezi Parkı bugün İstanbul Valisi’nin, Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, Beyoğlu Belediye Başkanı’nın katıldığı resmi törenle tekrar ‘halka açıldı’. Vali Hüseyin Avni Mutlu, kamuya açık olan bir alanın tekrar kamuya açıldığını ilan ederek bir ilke imza atmış oldu. Akşam saatlerinde yaşanan gelişmelerse, AKP Hükümeti’nin ve Valisi’nin akıl ve vicdan tutulmasının devam ettiğinin göstergesi oldu. Odamızın da bileşenleri arasında yer aldığı Taksim Dayanışması’nın bu akşam 19.00’da yapacağı basın açıklaması yine polisin şiddetli saldırısıyla engellendi” denildi.
Açıklama şöyle devam etti: “Odamız Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, üyemiz Dr. Kamil Tekerek, Mimarlar Odası yöneticisi Mücella Yapıcı, TMMOB İKK Sekreteri Süleyman Solmaz’ın da aralarında olduğu (ulaşan son bilgiye göre) 35 kişi gözaltına alındı. AKP Hükümeti ve Valisi’nin demokratik, anayasal hakların kullanımına, kişi hak ve özgürlüklerine karşı giriştiği bu akıl ve hukuk dışı saldırıyı kınıyoruz. Haksız, hukuksuz yere gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı, kamuya açık Gezi Parkı ve Taksim Meydanı’ndaki polis işgaline son verilmeli, meydanlar ve parklar gerçek sahiplerine; halka bırakılmalıdır” denildi.

Taksim’de 8 kişiye tutuklama kararı

Gezi Parkı olayları ile ilgili gözaltı na alınen 8 kişiye mahkeme ‘Görevli Memura Mukavemet ve Gösteri ve Yürüyüş Kanununa Muhalefet’ suçundan tutuklama kararı verdi.
Serbest bırakılanlar arasında bulunan İtalyan fotoğrafçı Mattia Cacciatori, savcılık ifadesinde, Gezi Parkı olaylarını fotoğraflamak için İstanbul’a geldiğini ve sadece gazetecilik mesleğini yaptığını söylediği öğrenildi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde işlemlerinin ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na getirilen 59 kişi, savcıya ifade verdi. 3 savcı tarafından ifadeleri alınan şüphelilerin sorgusu yaklaşık 7 saat sürdü. “2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet etmek” ve “polise mukavemet” iddiasıyla ifadeleri alınan 59 şüpheliden, 51’i savcılık tarafından serbest bırakıldı.
Serbest bırakılanlar arasında yer alan 24 yaşındaki İtalyan fotoğrafçı Mattia Cacciatori de savcılık ifadesinde, Luzphoto isimli ajansta fotoğrafçı olarak çalıştığını, İstanbul’a Gezi Parkı olaylarını fotoğraflamak için gönderildiğini söylediği öğrenildi. 6 Temmuz Cumartesi günü Taksim Meydanı’nda işi bittikten sonra kalabalık içeresinde karşıdan karşıya geçmeye çalışırken polisler tarafından gözaltına alındığını söylediği belirtilen Mattia Cacciatori, sadece gazetecilik faaliyetini yerine getirmek için İstanbul’a geldiğini söylediği öğrenildi.

Etiketler: » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+4 = ?