logo


Polis kalabalığa su sıkarak müdahale etti!

taksimmudahalePolis, Taksim’de bulunan binlerce eylemciye önce ‘dağılın’ uyarısı yaptı, ardından TOMA’larla müdahale etti.

Taksim’de ‘Duran Adam’ eylemleri devam ederken, dün akşam forumlarda alınan karar üzerine vatandaşlar İstanbul’un dört bir yanından ellerinde karanfillerle Taksim’e akın etti. Polisin dağılmaları yönünde uyardığı gruplar alanı terk etmeyince yüzlerce polis meydana indi. Bir süre daha anonsa devam eden polis, 20.35 sıralarında eylemcilere müdahale etti. Polis meydanda tazyikli su kullanırken ara sokaklarda ise gaz bombasıyla gruplara müdahale etti.
Taksim Dayanışması tarafından yapılan çağrıyla, Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden ve yaralananlar için geniş katılımlı bir anma töreni yapıldı.

Yüzbine yakın eylemci saat 19.00 sıralarında Taksim Meydanı’na ellerinde karanfillerle geldi. Bu sırada polis ekipleri de Gezi Parkı girişinde güvenlik önlemi aldı. TOMA’lar da meydanda hazır bekletildi. Gezi Parkı olaylarında yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okundu. İsmi okunanlar için ‘burada’ diye seslenildi.

“DAĞILIN” ANONSU YAPILDI, 20 DAKİKA SÜRE VERİLDİ

Gezi Parkı protestolarında yaşamlarını yitirenleri anmak için Taksim Meydanı’nda saat 19:00’da toplanan onbinlerce kişi slogan atan protesto gösterileri yaptı.
süre sonra polis ekipleri eylemcilere “Dağılın” uyarısı yaptı. Uyarı üzerine grubun Gezi Parkı’ndan uzaklaşmaya başladığı görüldü. Ancak gruplar bir süre sonra tekrar park önüne gelmeye başladı. Bu gelişme üzerine polis Gezi Parkı merdivenlerinden inerek meydana doğru ilerledi. Polis grubu önüne katarak İstiklal Caddesi’ne doğru itmeye başladı. Grup dağılmamakta direnince polis saat 20:35’de TOMA’larla su püskürterek müdahaleye başladı. Bu sırada kalabalığın önemli bölümünün polislere ellerindeki karanfilleri attığı görüldü. Polis göstericileri dağıtmak için sadece tazyikli su kullandı, biber gazı atmadı

Eylemciler Kazancı Yokuşu, Harbiye ve Gümüşsuyu’na doğru kaçmaya başladı. Polisin gruplara müdahalesi ara ara devam ediyor. Taksim Meydanı’ndaki kalabalık dağıtıldı. Meydanda az sayıda gösterişçi alkışlarla müdahaleyi protesto ediyor. Göstericiler Tarlabaşı, İstiklal Caddesi ve Kazancı Yokuşu yönünde toplandı

Eylemciler adına yapılan basın açıklamasının ardından küçük bir grup Gezi Parkı içine girerek karanfil bıraktı. BDP’li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü de Gezi Parkı içerisinde bir süre kalarak inceleme yaptı. Alandaki yüz bine yakın kişi sloganlarla Gezi Parkı eylemlerine karşı uygulanan şiddeti protesto etti.

POLİS TOMA İLE MÜDAHALE ETTİ

Eylemciler, “Kamuya ait parkı açın” sloganları atarken polis de eylemcilere dağılmaları yönünde uyarı anonsları yapmaya başladı. Polis megafonundan, “Basın açıklaması yaptınız. Lütfen alanı terk edin, dağılın” anonsu yapıldı. Grupların alanı terk etmemesi üzerine polis ekipleri Taksim Meydanı’nda konuşlanarak eylemcileri İstiklal Caddesi yönünde alandan uzaklaştırmaya çalıştı. Eylemcilerin meydanı terk etmemesi üzerine saat 20.35 sıralarında polis müdahalesi başladı. Göstericilerin arasına giren bir TOMA, tazyikli su kullanarak eylemcileri dağıtmaya çalıştı. Eylemciler Kazancı Yokuşu, Harbiye ve Gümüşsuyu’na doğru çekilirken polisin gruplara biber gazıyla müdahalesi ara sokaklarda devam ediyor.

GEZİ PARKI ANMASINA KADIKÖY’DEN DESTEK

Yaklaşık 500 kişilik grup Gezi Parkı anmasına destek vermek üzere Taksim’e doğru yola çıktı. Eylemciler iskelede akbil basmadan turnikelerin üzerinden atlayarak vapura bindi.

Taksim Dayanışması’nın 19.00’da Taksim Meydanı’nda düzenleyeceği anma törenine katılmak üzere yaklaşık 500 kişi Kadıköy Boğa heykelinin önünde biraraya geldi. Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybedenlerin adı söylendi. Gruptakiler de hep bir ağızdan “Yaşıyor” dedi. Diren Kadıköy pankartı taşıyan gruptakiler “Her yer Taksim heryer direniş” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Çevredeki vatandaşlar da alkışlarla yürüyüşe katılanlara destek verdi. Eylemciler yürüyüşün ardından Kadıköy İskelesi’ne ulaştı. Eylemciler iskelede akbil basmadan turnikelerin üzerinden atlayarak vapura bindi.

POLİS MEYDANA İNDİ

Eylemciler, “Kamuya ait parkı açın” sloganları atarken polis de eylemcilere dağılmaları yönünde uyarı anonsları yapmaya başladı. Polis megafonundan, “Basın açıklaması yaptınız. Lütfen alanı terk edin, dağılın” anonsu yapıldı. Grupların alanı terk etmemesi üzerine polis ekipleri Taksim Meydanı’nda konuşlanarak eylemcileri İstiklal Caddesi yönünde alandan uzaklaştırmaya çalıştı.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+6 = ?