logo


PKK’lılara saldırı düzenlendi!

pkk1Suriye’nin Kürt bölgesinde, radikal dini gruplar ile Kürt örgütü PYD’nin silahlı kolu YPG arasında sağlanan geçici ateşkes anlaşması bugün çıkan çatışmalar ile bozuldu.

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesi karşısında Kürtçe ismi Serkani olan Rasulayn kentinde, Suriye’nin El Kaidesi olarak bilinen El Nusra Cephesi üyeleri ile YPG’nin silahlı grupları arasında yeniden çatışmalar başladı. Çatışmalarda El Nusra cephesinden 6 kişinin öldürüldüğü ileri sürüldü. Bölgede gerginlik sürerken Kürtler, bölgesel hükümet kurmak için seçim kararı aldı.

Rasulayn kentinde bugün saat 11.30 sıralarında El Nusra savaşçıları, araçla devriye gezen PYD’ye bağlı Kadın Savunma Birliği’ne (YPJ) saldırdı. Saldırıya karşılık verilmesi üzerine yaşanan çatışmada aracı süren bir Kürt kadın savaşçı Nusra tarafından sağ ele geçirildi. Kadını kurtarmak isteyen Kürt silahlı grupları, El Nusra’ya bağlı Emil Mislimin adlı grubun kaldığı merkezine yönelik saldırıya geçti. Çatışmada merkez YPG grubunun denetimine geçerken, 6 El Nusra savaşçısının öldüğü ileri sürüldü. Çatışmada çok sayıda militanın da yaralandığı öğrenildi. Dicle Haber Ajansı, yaralıların Ceypanpınar Devlet Hastanesi’ne kaldırılardak tedavi altına alındığını belirtirken, El Nusra’nın eline geçen YPG savaşçısının ise kurtarıldığı ileri sürüldü. Kentteki çatışmaların yer yer devam ettiği kaydedildi.

Seçim hazırlığı
Suriye’de Kürtlerin kontrolü altında tuttuğu bölgede özerk bir yönetim oluşturulmasına yönelik çalışmalara hız verildi. Kuzey Irak Kürt yönetimine benzer bir yapılanma oluşturulması için özerklik oylamasının yanısıra bölgesel bir hükümet kurulması için seçim yapılacak. Bütün grupların içinde yer aldığı TEVDEM adlı Kürt cephesi yetkilisi Aldar Halil’in Arapça gazete Şark El Evsert’e yaptığı açıklamada, bölgede seçim hazırlığı yapıldığını doğrulayarak, “Biz seçim yapacağız. Seçimlerde kim kazanırsa başkanlığı o isim yürütecek” dedi. KCK kongresi sonrası yapılan açıklamada ise Suriye’deki Kürt bölgesinde bir yönetim kurulması gerektiğine dikkat çekilmiş, bunun için seçim yapılması istenmişti.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+3 = ?