logo


PKK saldırı taktiğini değiştirdi

andarma Karakolu'na saldırı

PKK, son dönemde bomba yüklü araçları ve yollara yerleştirdiği uzaktan kumandalı patlayıcıları kullanıyor.

PKK, 1990’lı yıllardaki köy yakma, askeri birliklere ve karakollara ağır silahlarla saldırma eylemlerini terk etti. Artık, bomba yüklü araçlar ve yollara tuzaklanan uzaktan kumandalı patlayıcılarla saldırı düzenleniyor. Uzmanlar bu durumu, “taktik değişikliği” olarak yorumluyor.

Son dönemde gerçekleştirilen saldırıların ortak yönlerinden biri de, çalıntı otomobilleri bomba düzenekleri ile donatıp,, kritik yerlerde patlatılması. Güvenlik güçleri çalıntı araçlar konusunda da alarm halinde.

helikopter

Dağlıca daha önce de hedef alınmıştı

PKK’lı teröristlerin askeri araçlara mayınlı pusu kurdukları Dağlıca Bölgesi, daha önce de saldırıların hedefi olmuştu.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca bölgesinde iki zırhlı askeri aracın geçişi sırasında mayın patlatıldı. Olayda şehit ve yaralılıların olduğu bildirildi.

Dağlıca daha önce de terör saldırılarının hedefi olmuştu. PKK’nın Dağlıca’ya yaptığı en kanlı saldırıların ilki 2007 yılında oldu.
21 Ekim 2007 yılında sınıra 4 kilometre uzaklıktaki Dağlıca Komando Taburu’na saldırıda bulunulmuştu. Terör örgütü PKK üyesi bir grubun açtığı ateşte 12 asker şehit olmuş, 16 asker de yaralanmıştı. Çatışmalarda 34 terörist öldürülmüştü.

Öte yandan, saldırı sırasında 8 asker ile irtibat kesilmişti. Bu askerler, iki hafta sonra Kuzey Irak’tan alınarak Türkiye’ye getirilmişti.
İkinci saldırı bu saldıdan 3 yıl sonra gerçekleştirilmişti. 7 Mayıs 2010’daki saldırıda 2 asker şehit olmuştu.

karakol

PKK’lı teröristler, 19 Haziran 2012 yılında ise bölgedeki Yeşiltaş Karakolu’na saldırı düzenlemişti.

Çıkan çatışmada 8 asker şehit olurken, 16 asker de yaralanmıştı. Çatışmalarda 18 PKK’lı öldürülmüştü.

karakol 2

Aynı bölgede 18 Ağustos 2012 yılında düzenlenen saldırıda 1 asker şehit olmuş, 14 Ağustos 2015’te yapılan diğer saldırıda ise 3 asker şehit olmuştu.

dağlıca

Dağlıca bölgesindeki askeri birliklere teröristlerce bu yıl toplam 19 saldırı düzenlendi. Bu saldırılarda 4 asker şehit oldu.

Share


#

SEN DE YORUM YAZ

5+9 = ?