logo


“PKK mezarlarının üzeri aile mezarlığı olarak satılmadı”

Sivas Belediyesi, Yukarı Tekke’de bulunan mezarlıkta 5 PKK’lının cesetlerinin devletin tüm kurumlarının bilgisi dahilinde ailelere teslim edildiğini, mezarlık alanının aile mezarlığı olarak satıldığı bilgisinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. PKK’lıların mezarlarının üzerinin aile mezarlığı olarak başkalarına satıldığı iddiası üzerine Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Muaz Uzun tarafından yapılan açıklamada, terör olaylarının şiddetli olduğu 1996 yılında il kırsalında yapılan operasyonlarda ölü olarak ele geçirilen 14 PKK militanın cesetleri belediye mezarlık alanına defnedildiği kaydedildi. 2004 yılında söz konusu alanın yanında bulunan mezarlık alanı aile mezarlığı olarak ilan edilerek talep eden bazı ailelere tahsisinin yapıldığı aktarılan açıklamada, şöyle devam edildi: “Haberde iddia edildiği gibi PKK’lıların gömülü olduğu alanın üzeri kesinlikle ailelere tahsil edilmiş değildir. Son yıllarda yaşanan normalleşme sonucunda o yıllarda Sivas kırsalında öldürülen PKK’lıların aileleri arayışa girmiş ve Sivas’ta ölü ele geçirildiğini öğrendikten sonra Kangal Cumhuriyet Savcılığı’ndan ölenlerin isim ve resimleri ile birlikte belediyemize müracaat ederek yakınlarının cesetlerini talep etmişlerdir. Aynı zamanda aileler valilik makamına da yazılı müracaat ederek onay almışlar, valiliğin görevlendirdiği İl Sağlık Kurulu cesetlerin taşınmasında bir sakınca olmadığı yönünde rapor vermiştir. Bu onaylar üzerine Belediyemiz Mezarlık Müdürlüğü devletimizin ilgili kurumlarına da bilgi vermek sureti ile söz konusu mezarları açarak 5 PKK’lının cesetlerini ailelerine teslim etmiştir.” 

 “TAŞINMA SIRASINDA MEZARLARA ZARAR VERİLMEDİ” 

Mezarların açılması esnasında yanda yer alan aile mezarlarına kesinlikle zarar verilmediği işaret edilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Söz konusu haberlerde iddia edildiği gibi üste mezarların olduğu onların askıya alınmak sureti ile alttan PKK’lı cesetlerin çıkarıldığı doğru değildir. Aile mezarlarında yakınları bulunan vatandaşlarımızın hayatta olanları haberler üzerine Belediyemize müracaatta bulunmuş ve ekiplerimiz tarafından aile mezarlıkları gösterilerek ikna edilmiş ve ailelerde olayın iddia edildiği gibi olmadığını anlamış ve ayrılmışlardır.” 

 “PKK MEZARLARININ ÜZERİ AİLE MEZARLIĞI OLARAK SATILMADI”

 Açıklamanın sonunda belediye mezarlık alanında bulunan PKK mezarlarının 2004 yılında aile mezarlığı olarak tahsil edilmediği ve üzerlerine cenaze defni yapılmadığının altı çizilerek “Haliyle geçtiğimiz günlerde devlet kurumlarının bilgisi dâhilinde çıkarılan PKK’lı cesetleri ailelerine teslim edilirken aile mezarlarına zarar verilmemiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” denildi.

Etiketler: » » » »

Share