logo


Pistte bu kez kuzular yarıştı

Yetiştirici için er meydanı niteliğindeki ‘Şampiyon Kuzular’ yarışmasında İzmir başta olmak üzere çevre illerden 100’ün üzerinde küçükbaş hayvan yer aldı. Ön elemenin ardından podyuma çıkan koyun ve keçiler; İzmir Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zooteknik Bölümü öğretim üyesi Dr. Funda Erdoğan Ataç ve Aydın İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Halit Kahraman tarafından değerlendirildi. Türk hayvancılık sektörünün gelişimini engelleyen sorunlara teknolojik çözüm alternatifleri sunan fuarın en renkli etkinliği olan ‘Şampiyon Kuzular’ yarışmasına katılan hayvanlar 6 ayrı kategoride; boy, kilo, ırk özellikleri ve duruş gibi kriterlere göre puanlandı.

Emek Yem Sanayi ve Sergün Güneş Enerjileri Sistemleri sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmada Sakız koç ve Sakız koyun kategorisinde Mehmet Avukan, saanen teke ve keçi kategorisinde Mustafa Farabi Seyran adlı yetiştiriciler ikişer birincilik elde etti. Süt kuzu kategorisinde Yılmaz Özdamar, Manisa Halk Elinde Islah kategorisinde ise de Askerhan Keskiner kürsüye çıktı. Şampiyon yetiştiriciler kategori ve derecelerine göre tam, yarım ve çeyrek altın ile tablet bilgisayar, mini-pad ve akıllı cep telefonu ile ödüllendirildi.

SAKIZ KOYUNU ESKİ GÜNLERİNE DÖNECEK

Şampiyon yetiştiricilere ödüllerini veren ve emeklerinden ötürü teşekkür eden İzmir Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, yarışmanın üreticiyi motive etmesi bakımından önemine dikkat çekti. Konuşmasında ıslah çalışmalarının önemine de değinen Türer, birlik olarak Sakız ırkının iyileştirilmesi konusunda çalışmalarının hızla sürdüğünü söyledi. Türer, ‘Kontrolsüz melezlemeler sonucu Sakız koyunu özelliklerini yitirmiş durumda. 3-4 yıllık bir süre zarfında Sakız koyunun karakteristik özelliklerinin korunması için büyük yol kat edeceğiz. Biraz sabır ile yakın zamanda tüm dünyaya Sakız koyunu ihraç edecek konuma geleceğiz.’ diye konuştu.

Etiketler: » » » »

Share