logo


25 Mart 2016

Pilotların zor anları kuleye yansıdı

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-03-25 10:20:29Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

İstanbul’da elverişsiz hava koşulları hava trafiğini olumsuz etkilerken,hem pilotlar hem de yolcular zor anlar yaşadı. Atatürk Havalimanı’na iniş için alçalan uçakların daha çok hissettiği sarsıntı hem pilotları hem de yolcuları korkuttu. Pilotların zor anları kule ile konuşmalarına da yansıdı.

İstanbul’da elverişsiz hava şartları pilotlara ve yolculara zor anlar yaşattı. ‘CB’ (kümülonimbus) olarak adlandırılan, kötü hava koşullarına,yıldırımlara neden olan elektrik yüklü bulutlar ve rüzgar kırılması (Windshear) nedeniyle dün akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı’na iniş yapacak uçakların pilotlar ve yolcular sıkıntılı anlar yaşadı.

Şiddetli fırtına bulutları olarak bilinen CB bulutlarına yakalanmak istemeyen pilotlar, iniş için yaklaşma yapamayınca uçaklar dakikalarca havada tur atmak zorunda kaldı.Kötü hava şartlarından dolayı uçaklar beşik gibi sallandı.Sarsılmadan dolayı bazı yolcular korku dolu anlar yaşadılar. Atatürk Havalimanı’na iniş yapacak uçaklardan bazıları pas geçerken iniş pisti değiştirildi. Bir pilot bulundukları bölgede oldukça sallandıklarını belirtirken başka bir pilot ise bulundukları bölge kötü olduğunu bildirdi. İnişteki bir uçağın pilotu ise rüzgarın hızındaki veya yönündeki ani ve şiddetli değişiklik olan rüzgar kırılmasının(Windshear)etkisinde kaldığını bildirdi.

Etiketler: » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

3+9 = ?