logo


“Pensilvanya’da yaşayan beyefendiyi unutun”

haberabdmarieharf633Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Fethullah Gülen’le ilgili bir soruya “Pensilvanya’da yaşayan beyefendiyi unutun” şeklinde yanıtladı.

Bir gazetecinin, “ABD’nin ve Batı’nın Türkiye konusunda, Erdoğan’dan ziyade Fetullah Gülen’in çizgisinde tavır takındığına yönelik söylentiler var. Hatta yolsuzluk ve Twitter yasağına ilişkin Erdoğan’nın uygulamalarına dair ABD’nin eleştirilerinin artması buna bağlanıyor” yorumu üzerine Harf şöyle konuştu: “Şaçma bir yorum. Bu beyefendi Pensilvanya’da yaşıyor olsun ya da olmasın, Türk hükümetinin Twitter’ı yasaklaması yanlış. Türk hükümetinin kendileriyle aynı şekilde düşünmeyenler üzerinde baskı kurması doğru değil. Tüm bunların, bir Türk vatandaşının Pensilvanya kırsalında yaşamasıyla bir ilgisi yok” dedi.

Gazetecinin ısrarlı, “Mesela, Türkiye-İsrail ilişkisinin sürdürülmesinden yana olduğu belirtilen Fethullah Gülen’le aynı pozisyonda değil misiniz?” sorusuna Harf, “Hayır, Türkiye bir NATO müttefiki. Daha açık olalım, Türkiye yakın bir NATO müttefiki” diye konuştu. Her zaman her konuda Türkiye’yle anlaşamadıklarını söyleyen Harf, ABD’nin her konuda herkesle mutabık olmadığının altını çizdi. Harf, “Bu nedenle Pensilvanya’da yaşayan beyefendiyi unutun. Türk hükümetiyle çift yönlü bir ittifak içindeyiz. Anlaşmazlığa düştüğümüz zaman bunu ifade ederiz. Aynı fikirde olduğumuzu da belirtiriz. Hükümetleriyle ilgili kararlar vermek Türk halkının inisiyatifinde. ABD’nin değil. Bu konuyla ilgili bir tasarrufumuz olduğuna yönelik her türlü haber çılgınca” dedi.

Etiketler:

Share