logo


Patlamamış el bombası paniği

Edinilen bilgiye göre, Beyşehir’de köy iken mahalleye dönüşen Hüseyinler Mahallesi’nde yaşayan Tahir Özcan adlı vatandaş, çocukların bulduğu bir el bombasını görünce durumu hemen Jandarma’ya bildirdi. Beyşehir İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı asayiş ekipleri, bir çeşmenin karşısındaki bahçenin taşlarla örülü duvarı arasında duran çok eski, üzerinde pimi bulunan patlamamış bir el bombası olduğunu tespit ederek, hemen çevresindeki çocukları ve vatandaşları uzaklaştırdı ve güvenlik şeridi çekerek önlem aldı. Beyşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı doğrultusunda Konya İl Jandarma Komutanlığı’ndan istenen bomba imha uzmanının ilçeye gelmesi beklendi. Beyşehir’e gelen bomba imha uzmanlarından birisi, üzerine giydiği özel kıyafetlerle taşlar arasındaki bombayı büyük bir dikkatle alarak mahallenin dışında boş bir araziye götürdü. El bombası burada patlatılarak imha edildi.

Jandarma ekiplerinin buluntu bomba ihbarı üzerine adrese geldiği anlarda bahçesinde çalışan 67 yaşındaki Nesibe Doğruer, bahçesinde 2 yıl önce toprak bellerken çıkardığı cismin ne olduğunu bilmeden antika bir parça sanarak duvarın taşları arasına koyduğu yönünde bilgi verdi. Yaşlı kadın, gazetecilerin, “Korkmadınız mı, bomba olduğunu bilmiyor muydunuz?” sorusu üzerine, “2-3 senedir vardı, duvara koydum. Topraktan çıktı, ne bileyim bomba olduğunu. ‘Ne bu’ dedim duvara koydum” diye konuştu. Jandarma, yaşlı kadının ve görgü tanıklarının ifadesine başvurdu.

Buluntu bomba ihbarını kendisinin yaptığını belirten mahalle sakinlerinden Tahir Özcan ise, bombanın patlatılarak imha edilmesi üzerine yaşadığı şoku uzun süre üzerinden atamadı. Özcan, “Köyün çocukları bulmuş, bana ‘bomba var’ dediler, inanmadım ama gidip bakınca gerçekten bomba olduğunu, pimi çekilmemiş, patlamamış olduğunu anladım. Hemen 156’yı aradım, onlar da gelip değerlendirdiler. Teyze bulmuş ama onu bir antika parçası zannetmiş. Çocukların eline geçince bizim haberimiz oldu. Çocuklar birbirlerine gösteriyorlardı. Ben de bomba olduğunu görünce aldıkları yere koydum. Pimi çekilmemiş ve mandalı düşmemişti. Köy dışında patlatıldıktan sonra duyduğum sesin heyecanı içindeyim. Çocuğun elinde ya da köyde dahi patladığını düşünmek bile istemiyorum. Bu görevi yapan Jandarmadan bin kere Allah razı olsun. Belki kaç çocuğumuzun canını kurtardılar” dedi.

Öte yandan, mahalle sakinleri de her gün çeşmesinin önünden su doldurulan etrafında içerisinde insanların oturduğu evler bulunan bahçenin duvarında yer alan el bombası olduğunu öğrenince şaşkınlıklarını gizleyemedi. Vatandaşlar her gün bombanın yanından gelip geçtiklerini, çeşmenin yanında oturduklarını belirterek, “Biz bombanın çevresindeydik hep. İyi ki bulunup haber verilmiş” diye konuştu.

Üzeri paslı bombanın TSK’nın envanterinde olmadığı belirtilirken, uzmanlar İngiliz yapımı olduğunu belirledi. Jandarma, buluntu el bombası üzerine olayla ilgili soruşturma başlattı.

Etiketler: » » »

Share