logo

Paşalimanı Koyu’nda rezidans inşaatının temeli atıldı

çeşme koy1

Seçim bitti, işadamı Ethem Sancak’ın yeğeni, Paşalimanı Koyu’nda rezidans inşaatının temelini attı.

İnşaatın Yeni Sezona Yetişmesi İçin Hummalı Bir Çalışma Yürütülüyor 

Rezidans inşaatının denize uzaklığı tam 39 metre… Projenin Kıyı Kenar Çizgisi Kanunu’na aykırı olduğu vurgulanıyor. Buna rağmen temel atıldı… İnşaatın 2016 yazına yetişmesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Hafriyat kamyonunun biri geliyor, diğeri gidiyor…

Doğası ve 2 katlı bahçeli evleri ile Türkiye’nin gözde turizm beldelerinden İzmir Çeşme, ranta kurban ediliyor. Yüksek katlı yapılaşma tavan yaptı. Bunun en çarpıcı örneği Çeşme’nin cennet koylarından Paşalimanı’nda görülüyor. Ünlü koyun kıyısında Nayman AŞ’ye ait otel inşaatında 4. kat yükseldi bile. Hemen yanı başında ise 7 katlı rezidans inşaatına başlandı. Çeşme’nin geleneksel mimarisine aykırı devasa yapıyı AKP’ye yakın işadamı Ethem Sancak’ın yeğeni Mesut Sancak’a ait olan Folkart Şirketi yapıyor.

Paşalimanı plajı’nı halka kapatacaklar

Folkart Şirketi, anayasaya göre kamuya ait ve tüm vatandaşların serbestçe kullanımına açık olan kumsalı da işgal etmekten çekinmiyor. Şirket, proje tanıtımlarında plajın kendi tesisine ait olduğunu iddia ediyor. Buna göre vatandaşlar artık Paşalimanı Plajı’na giremeyecek.

Yetkililer Seyirci Kalıyor

Daha önce ekimde inşaata başlamayı planlayan şirket seçimin geçmesini bekledi. 1 Kasım’dan sonra da projeyi yürürlüğe koydu. İlçede konut yapım izni en fazla 2 kat şartı ile veriliyor. Otel yapmak isteyenler ise 4 kata kadar yapılaşma ruhsatı alabiliyor. Bunun izni de Turizm Bakanlığı’ndan veriliyor. Yüksek katlı konut yapmak isteyen girişimciler ise bu engeli hile yaparak aşıyor. Folkart da aynen bu yöntemi uyguladı, devlete “Otel yapacağım” dedi ama rezidans yapmaya başladı Şirket, imar planlarını da altüst ediyor. Şirket, inşaatın sağ tarafında imar planına göre yeşil alan olan belediyeye ait alanın bir kısmını da işgal etti. İnşaat alanını demir bariyerlerle çeviren şirket, kendi sınırlarını aşarak belediyenin yeşil alanının bir kısmını da kendi kapsamı altına aldı. Yasaya ve hukuka aykırı yapılaşma faaliyetleri karşısında ise yetkililer seyirci kalıyor.

Kaynak:Sözcü

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?