logo


04 Aralık 2015

Parmak iziokuma sistemleri

Parmak iziokuma sistemleri, firmaların sıklıkla personel takibi için kullandıkları güvenilir, hızlı ve kolay bir sistemdir. Maliyet açısından düşük maliyetli olduğundan kolay tercih edilen bir sistemdir.

Parmak izi sistemlerinde personelin parmak izinden yüzlerce noktayı tarayıp doğrulama anında parmak izindeki girinti ve çıkıntıları dijital olarak şifrelenmiş şekilde tarayarak güvenli ve yüzlerce noktadan doğrulama kullandığından milyarda bir hata payı ile tarama yapmaktadır. Dolayısıyla çok güvenilir bir sistemdir.

Bir kişi için yapılan parmak izi kaydı için kişinin tüm parmakları da tanıtılabileceğinden herhangi bir parmağı zarar görse dahi diğer parmaklarıyla geçiş yapabilmektedir. Ayrıca cihaz modeline göre şifre veya kart tanıtılarak farklı yöntemlerle geçiş yapılabilmektedir.

Parmak iziokuma sistemlerinde kart okuma veya şifreli geçiş sistemlerinde karşılaşılan personelin cihazın başında kartı cebinden, cüzdandan çıkartma esnasında zaman kaybı veya şifreyi unutma, kartı kaybetme gibi durumlara sebep olmaz. Kartlı sistemlerde kişi kartını kaybettiğinde kart temin edilene kadar geçiş yapamaması ve geçiş bilgisi kaybı yaşanmamaktadır. Parmak izinin deforme olması durumunda parmak iziokuma sistemlerinde anında cihazın menüsüne girip sağlam olan diğer parmaklarını tanıtarak geçiş yapılabilmektedir. Ayrıca şifreli geçiş sistemlerinde şifreyi akılda tutmak zorunda kalınmaması açısından cihazdan geçme esnasında daha hızlı bir geçiş sağlanmaktadır.

Bir iş yerinde bir ya da birden fazla cihaz kullanarak personelin işyeri içinde tüm giriş çıkışları takip edilerek hangi bölge veya odada olduğu takip edilebilir. Bu giriş çıkışlar arasındaki süreler personelin çalışma süresinin haricinde dışarda veya farklı bölgelerde geçirdiği zamanlar takip edilebilir.

Firmaların parmak iziokuma sistemlerini tercih etmesinin en büyük sebebi hem personelin kolay kullanmasıdır. Kullanmak için küçük bir eğitim yeterlidir. Ekstra bir eğitim ve donanıma ihtiyaç yoktur.Cihazın kullanım dili Türkçe olduğundan menüsü gayet kolay anlaşılır ve kontrol edilebilir. Giriş çıkışlarda cihaza müdahale etmeden sadece parmak izini cihaza okutarak geçiş yapılabilmektedir.

Parmak izi sistemlerinin kullanım amaçları arasında fabrika, ofis, lokal, yemekhane, tuvalet gibi birçok kapalı veya üniversite, yurt girişleri gibi açık ortamlarda kapı veya turnike kullanma vardır. Yüksek güvenlik gerektiren banka, depo, kasa gibi yerlerde de kullanılmaktadır. Güvenliği arttırmak için sadece parmak izi veya parmak izi + kart ve / veya şifre ile birlikte kullanılabilir. Bu kullanım amaçları daha da çoğaltılabilir.

Parmak iziokuma sistemleri arasında kullanım amacına göre dış ortamlar için su geçirmez cihazlar da mevcuttur. Bu tip cihazlar sıcak veya soğuk ortamlarda yağmur ve benzeri durumlardan etkilenmeden çalışmaktadırlar. Bu şekilde dış ortamda bulunan turnikelere parmak iziokuma sistemleri takılabilir.

Personelin giriş çıkışlarında meydana gelen gecikmeler ve devamsızlıklar anlık veya sonrasında kontrol edildiğinde personelin kayıp zamanları telafi edilerek cihaz kendisinin maliyetini amorti etmektedir. Aynı zamanda personel üzerinde oto kontrol sağladığından geç kalma ve erken çıkmalar azalarak kontrol altına da alınabilmektedir.

Parmak iziokuma sistemleri firmanın network altyapısını kullanarak sisteme bağlanmaktadır. Dolayısıyla bilgisayara değişiklerinde veya cihazın olduğu noktanın haricinde dünyanın neresinde olursa olsun bilgi çekilebildiği için kullanım oldukça esnektir. Yönetici tatilde dahi olsa program vasıtasıyla cihazdan bilgi çekip rapor çekebilmektedir.

Parmak iziokumasistemi kullanıldığı programların çeşitliliği de oldukça fazladır. Hem online hem de offline (Anlık veya sonradan bilgi çekerek) kullanılabilir. Örneğin kısıtlamalı geçişlerin gerektiği yerlerde online programlar (Access, Tuvalet Takip, Üye Takip) kullanılabilir. Bu şekilde parmak izleri cihazda tanımlı olsa bile yetkileri dahilinde geçiş yaptırılabilir.Offline sistemlerde de sonradan bilgi çekilerek (Personel Devam Takip Sistemleri) personellerin giriş ve çıkışları takip edilebilir.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+1 = ?