logo


04 Aralık 2015

PARMAK İZİ OKUYUCU

Parmak izi okuyucu sistemleri sayesinde işletmeler personellerin takiplerini kolay bir şekilde yapmakla birlikte güvenerek kontrol altına almaktadır. Güven duyulan bu biyometrik sistemlerin tercih edilen sebeplerinden en önemlisi ile klonlanamayacağı yani kopyalanamayacağı bir yapıya sahip olmasıdır. Her insanın biyometrik yapısı farklıdır. Benzeri olan biyometrik fiziksel bir yapı olmadığından güvenli bir sistemdir. Daha önce biyometrik sistemlerden önce kartlı sistemler varken işletmeler personellerinin takibini elle yapmaktan kurtulacağından çok memnunlardı. Fakat bu bazı personeller tarafından su istimal edilmeye çalışınca güven tamamen kırıldığından işletmelerin personellerin takibinde kartlı sistemler bakış açısı değişmiştir. Şöyleki personeller kartlar taşınabilir olduğundan ve sadece okuyucunun kartı görmesiyle mesai giriş ve çıkış algılanacağından birbirleri yerine kartları okutarak haksız giriş ve çıkış yapılmaktadır.

Zamanla kartlı sistemler yerlerini yeni teknoloji olan biyometrik sistemlere bırakmasıyla işletmelerde tekrardan güven oluşmaya başlamıştır. Biyometrik teknoloji klonlanamaz veya kopyalanamaz olduğundan başkası yerine parmak izi okutma durumu söz konusu olamayacaktır. Bu sebepten ötürü haksız kazanç tamamen ortadan kalkmıştır. Parmak izi okuyucu sistemlerinde personellerin on parmağınıda tanıtmak mümkündür. Parmak izi okuyucu sistemlerinde kişiler kayıt yapıldığında cihaz her kayıt yapılan kişi için bir id numarası vermektedir. Tanıtılan parmak izi, kart, şifre, yüz vb. Tanımlama moduna göre tüm kayıtlar tek id altında toplanır. Yani kişileri temsil eden id kodudur. Parmak izi okuyucu sistemleri bağlantı şekillerinin hemen hemen hepsini kapsamaktadır. Başlıca tercih edilen bağlantı tipi network bağlantısıdır. Network bağlantısı sayesinde şubenize parmak izi okuyucu montajı sağlatarak dilediğiniz zaman dış ip aracılığı ile cihaza ulaşıp terminalinizden bilgileri çekebilirsiniz. Modem üzerinden tek yapılması gereken port yönlendirmesidir.

Network dışarısında en çok kullanılan bir diğer bağlantı tipi ise usb bağlantı şeklidir. Network alt yapısının bulunmadığı işletmelerde usb bellek ile dilediğiniz zaman cihaz hafızasındaki bilgileri aktarabilir ve raporlayabilirsiniz. Aynı zamanda birden fazla cihaz olması durumunda bir cihazdaki kullanıcı bilgilerini usb belleğe toplayıp daha sonra diğer cihazlara almış olduğunuz usb belleği ile yükleme yapabilirsiniz. Yani kullanıcı tanımlaması yapılırken tek cihaza tanımlamalar yapılır usb veya network aracılığıyla tüm cihazlara kayıtları yönlendirebilirsiniz.

Biyometrik sistem olan parmak izi okuyucu sistemiaccess kontrol, puantaj programı, üye takibi, yemekhane takibi gibi tüm yazılımlarımız ile entegreli çalışabilmektedir. Parmak izi okuyucu cihazının şık ve modern tasarımı ile işletme girişlerinize veya turnike üzerlerine montaj sağlanarak modern ve şık prestijli bir görüntü oluşturabilirsiniz. Parmak izi okuyucu sistemleri ile bariyer, kapı, turnike gibi birçok alanlarda tetik kontrolleri sağlayabilirsiniz. Tetik alabilecek tüm üniteleri parmak izi onayı doğrultusunda tetik verdirebilirsiniz. Biyometrik sistemlerin geleceği çok parlak olup hızlı bir şekilde tüm sektörlere ulaşmaktadır. Parmak izi ile asansör çağrılması gibi. Geliştirilebilir teknoloji algoritması sayesinde yani sdk sayesinde kendi yazılımlarınıza entegre etmeniz mümkündür. SDK içerisinde örnek projeler ile kolay ve anlaşılır kodlama sayesinde kendi projelerinizdede kullanabileceğiniz parmak izi okuyucu sistemler tüm Dünya tarafından kullanılan bir sistemdir.

Parmak izi okuyucu çalışma mantığında ise parmak izi üzerinde bulunan pürüzlü bölgeler için kodlamalar vererek bir resim aracılığıyla bunları eşleştirmektedir.  Personel devam kontrol sistemlerinde parmak izi okuyucu cihazlarının görevi çoktur. En çok tercih edilen parmak izi okuyucu sistemleri sayesinde insan kaynakları yada personel işleri ile birlikte işletme sahipleride rahatlamaktadır. Personelin insiyatifine bırakılan bir sistem hiçbir zaman doğru sistem değildir. Personel unutabilir, fazla yada eksik hesaplabilir fakat fiziksel bir cihaz ve yazılım bu şekilde bir hata yapmaz. Doğru ayarlamalar doğrultusunda herkese eşit davranır ve doğru karar yapıları sayesinde sonucu iletir.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

7+5 = ?