logo


04 Aralık 2015

Parmak izi okuma sistemi

Parmak izi okuma sistemi benzersiz kimlik olarak adlandırılan kişinin parmak izini elektronik ortamda tarayıp eşleştirip belirli bir kayıt altına alan sistemdir…

Günümüzde birçok yerde bu sistemler kullanılmaktadır. Bu sistem ile personelin devamlılığını kontrol altına alıp, belirli bölgeleri güvenli hale getirebilirsiniz.

Bu cihazlar  (Access Kontrol, Pdks, Yemekhane Kontrol vb )  çeşitli yazılımlara kolayca entegre edilebilmektedir.

Bu yazılımlar sayesinde Personelin işe giriş çıkış saatleri, günlük yemek takibi, kapı geçiş saatleri gibi çeşitli raporlar alınarak belgelendirilebilmektedir.

Parmak izi cihazları ile turnike, elektronik kilit, bariyer gibi sistemleri opsiyonel olarak tetikleyebilmektedirler. Bu cihazların parmak okutulduğu takdirde, kapıya, turnikeye, bariyere kaç saniye tetik göndereceği cihaz üzerinden belirlenebilmektedir.

Parmak izi okuma sisteminin diğer sistemlere nazaran avantajı daha çoktur. Örnek verecek olursak kart okuyucu, şifre okuyucu sistemlerde bir başkasının başkasına ait kartı okutması, şifresini kullanması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Personelin bu tarz hareketlerinin önüne geçebilmek için parmak izi okuma sistemleri tercih edilebilir. Çünkü benzersiz kimliktir.

A kapısından X personel geçiş yapabilir, Y personeli geçiş yapamaz gibi tanımlamalar yapılabilir. Şu saatler arasında geçiş yapabilir, diğer saatler dışında geçiş yapamaz gibi kapılar, belirli alanlar kontrol altına alınabilir.

Bir kişiye birden çok parmak izi tanımlaması yapılabilir. İstediği parmak izini kullanarak bu cihazlardan geçiş sağlayabilir…

Personel cihazlara kayıt edildiği esnada,  isimleri cihaza girildiği takdirde, personel parmak izini okuttuğu esnada ekranda ismini görebilmektedirler.

Cihazların tepkimeleri çok hızlıdır ve kullanımı çok basittir, birden çok dil seçeneğine sahiptirler. Parmak izi okutulduğu takdirde, Sesli uyarı verebilmektedirler…

Bu cihazlar TCP/IP protokolünü kullandıkları için, istenilen her bölgeden bu cihazlara erişebilir, cihazları uzaktan yönetebilirsiniz…

Bu sayede cihazları birden çok alana yayabilir, tek bir yazılımdan tüm personelive bölgeleri takip edebilirsiniz.

Cihazların saat tarih değişikliklerini program üzerinden ayarlayabilir, cihazın başına gitmeden (kayıtlı kullanıcıyı birden çok lokasyona transfer etme, kullanıcı silme, kullanıcı yetki durumu belirleme, saat tarih güncelleme, log Silme, log çekme, cihazı yeniden başlatma, tüm personeli silme, IP adresi değiştirme,  kapı açma kombinasyonlarını belirleme, sesi açıp kapatma gibi)  menüsündeki birçok özelliği uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Parmak izi cihazlarını ister sabit bir alanda ister açık sahada seyyar olarak da kullanabilirsiniz. Opsiyonel olarak Ups batarya bağlayabilir elektirik kesilmelerinde personel kontrolünü aksamadan uzun süreli hale getirebilirsiniz.

Cihazlar dahili hafızası sayesinde, kişilerin geçiş loglarını hafızasında tutar, istenildiği takdirde veri çekilip bu loglar yazılımlara yada dışarıya aktarılabilir.

Tek bir cihazı pilot cihaz olarak belirleyip, diğer cihazlara ağ üzerinden veya usb bellek ile personellerin parmak izlerini transfer edebilirsiniz.

Usb belleklere veri aktarabilir, bu sayede interneti olmayan alanları da takip altına alabilirsiniz.

Cihazlara yetkisiz personel tarafından müdahale etmesini istemediğiniz takdirde, parmak izi okumacihazlara yönetici belirleyerek sadece o kişi yada kişiler tarafından yönetilmesini sağlayabilirsiniz..Cihaz yönetimine kayıt edeceğiniz kişileri de yetkilerine göre sınıflandırabilirsiniz. X personel sadece kayıt yapabilecek şeklinde yetkilendirip Y personeli tüm cihazın özelliklerini yönetecek şekilde yetkilendirebilirsiniz.

Parmak izi cihazları birçok özellikle donatılmıştır. Bu özellikleri modellerine göre değişebilmektedir.  X model cihaz turnike, bariyer, kapı gibi sistemleri açabilirken, Y model cihaz sadece personel takibi amacı ile kullanılabilmektedir. X model cihaz 1000 parmak izi kapasitesi varken Y model cihazın 3000 parmak izi kapasitesi olabilmektedir.  Bu cihazların fiyatları da özelliklerine göre değiştiği için, ihtiyacınıza göre ürün tercih edebilir, fiyat avantajlarından yararlanabilirsiniz.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+8 = ?