logo


04 Aralık 2015

PARMAK İZİ OKUMA

Parmak izi okuma günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır. Küçük ve büyük ölçekli iş yerlerinde kullanılmaktadır. Hatta o kadar yaygınlaşmıştır ki evlerimizde, yaşadığımız site girişlerinde bile kullanılmaktadır. Personel mesai hesaplamasında,  yemekhanelerde yemek takibinde, spor salonlarında giriş çıkış kontrolünde, oda girişlerinde kısıtlamak ve hatta evimizin kapısında olmak üzere birçok yerde parmak izi okuma kullanılmaktadır.

Parmak izi okuma için bir çok farklı cihaz vardır. Aynı zamanda bu cihazların amaçları doğrultusunda kullanılmak için bir çok program vardır. Personel takibi için Pdks yazılımı , kapı kontrolü için Access kontrol yazılımı , spor salonları için Üye Takip yazılımı, yemekhaneler için Yemekhane yazılımı parmak izi okumayla çalışabilmektedir.

Parmak izi okumalar online ve ofline çalışabilen cihazlardır. Bazı parmak okumalar offline olarak sadece kilit açtırmak için kullanılır. Bu cihazlardan herhangi bir log almak mümkün değildir. Farklı bağlantılarla online ve ofline olarak data almak mümkündür.  Parmak izi okumalar özelliklerine göre değişiklik gösterir. Kayıt sayısı, log hafızası veya teknik özelliklerine göre cihazlar farklı farklıdır. Bazı parmak okumalarda kapı açtırmak, zil çaldırma gibi özellikler vardır. Parmak okuma cihazlarının bazılarında aynı zamanda kart okuma ve şifre kaydetme gibi özelliklerde bulunmaktadır.

Parmak izi okumalarda güvenlik üst safhadadır. Bu sebepten dolayı en çok tercih edilen sistemlerden biridir. Parmak izi okuma sistemleri Zemx teknolojisi ile parmaklar izlerinin bir başkasıyla karışma ihtimali ortadan tamamen kaldırılır. Parmak izleri yıpranmış, kesik dahi olsa cihaz tarafından okunabilmektedir. Parmak izi okuma sistemleri 10 parmak izine kadar kaydetme özelliği sunar. Çok kötü durumda olan parmaklarda farklı bir parmağınızı okutarak geçiş yapabilirsiniz. Bunun dışında kişilerin geçişlerinde parmak izi okuması dışında şifre ile de doğrulama ya da kart ile doğrulama gibi ekstra güvenlikte sağlayabilirsiniz. Parmak izi okuma cihazları kendi üzerinden kuru kontak ya da 12v ile tetikleme yapabildiği gibi, kendi üzerinden melodi çaldırabilir ya da harici zilleri tetikleyebilir. Parmak izi okuma cihazlarının bir çok modeli bulunmaktadır. BU modeller parmak izi kapasitesi, kart okuma özelliği, tetik verebilme özelliği ve su geçirmezlik gibi donanımsal ve yazılımsal detaylara göre sınıflara ayrılmaktadır. Parmak izi okuma cihazlarının port özelliği sayesinde, modem üzerinden yönlendirme yapılarak, uzak bölgelerde kullanılan yazılımlar üzerinden de takip etmeye, giriş çıkışları transfer etmeye ve cihaz üzerine data girişi yapmaya olanak sağlar. Parmak izi okuma sistemlerinin bazı modellerinin kendi üzerinde geçiş kontrol özelliği ve geçiş kısıtlama özelliği de bulunmaktadır. Normal şartlarda yazılım üzerinden yapılan access özelliği, bazı modellerde cihaz üzerinden kişilere saat ve tarih periyodları girilerek kullanılabilir. Parmak izi okuma sistemleri prizmaları çizilmez bir özelliktedir ve özel bir cam kullanılmaktadır. Böylelikle tırnak teması gibi durumlarda prizma çizilmez ve arızalanmaz. Parmak izi okuma sistemlerinin üzerinde bulunan yüksek çözünürlüklü ve gerçek canlı renk özelliği sunan TFT ekran sayesinde, geçişler esnasında isminizi yada bazı modellerde fotoğrafınızı da ekranda görebilirsiniz.  Ekranda işlemleri gerçekleştirirken daha kolay işlem yapabilirsiniz. Parmak izi okuma cihazlarının bazı modellerinde bulunan web server özelliği ile, web üzerinden cihazın direkt olarak içine ulaşabilir, access ayarları, tarih saat ayarları ve personel işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.  Ethernet , seri port yada usb bağlantısı sayesinde bir çok farklı yöntemle bağlantı kurulabilir. Usb memory disk ile cihazlar arasında personel aktarımı ya da bilgisayardaki yazılıma log aktarımı yapılabilir.  On binlerce log kaydını hafızasında tutabilir.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

7+4 = ?