logo


Pala İle Saldırdılar!!

mısırpalamansetKahire’de “Baltacı”ların, darbe karşıtı göstericilere yönelik saldırısında 2 kişi öldü. Mansura Emniyet Müdürlüğü’ne düzenlenen saldırıda 12’si polis 19 kişi yaralandı.

Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Sisi aleyhine sloganlar atıp ordunun müdahalesiyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin serbest bırakılması ve göreve iadesini talep eden demokrasi yanlılarının gösterileri sürüyor.
Mısır’da, “Darbeyi Red ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak” hareketinin “Meşruiyetin dönüşü” adıyla düzenlediği Muhammed Mursi’ye destek gösterilerinde bulunmak üzere İskenderiye, Sohac, Beni Suveyf, Mansura, Port Said, Süveyş ve Feyyum kentlerinde gece yürüyüşleri düzenlendi.

Teravih namazından sonra ellerinde Mısır bayrakları ve Mursi posterleri taşıyan darbe karşıtları Muhammed Mursi’nin göreve iadesini talep ederek, askeri darbe aleyhinde sloganlar attı.
2 kişi öldü
Mısır’ın başkenti Kahire’de, “Baltacı” denilen suç gruplarının Salah Salim caddesinde darbe karşıtı yürüyüş düzenleyen göstericilere yönelik saldırısında 2 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.
Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire’nin Şobra semtinde toplanıp Nasır City’deki Rabiatul Adeviyye meydanındaki darbe karşıtı gösterilere destek için Salah Salim caddesinde yürüyüşe geçen protestoculara, “Baltacı” denilen suç gruplarının silahlı saldırısı sonucu ilk belirlemelere göre 2 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.
Saldırıda yaralananların Rabiatul Adeviyye meydanı sağlık merkezine nakledildiği, hayatını kaybeden 2 kişinin naaşının ise bölgedeki sahra hastanesi morguna kaldırıldığı öğrenildi.
Öte yandan “Baltacı” adı verilen suç gruplarının başkent Kahire’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde darbe karşıtı gösteri düzenleyen protestoculara saldırması sonucu en az 20 kişinin yaralandığı bildirildi.
Mansura emniyet müdürlüğüne saldırı
Mısır İçişleri Bakanlığı, Mansura emniyet müdürlüğünün birinci katının hedef alındığı bombalı saldırıda 12 polisin aralarında olduğu 19 kişinin yaralandığını açıkladı. Saldırı sonucu emniyet müdürlüğü binası ve çevresindeki araçlarda maddi hasar meydana geldiği belirtilerek, yaralanan polislerin çevre hastanelere nakledildiği ifade edildi.

Sina’da roket saldırısı
Sina’da askeri kontrol noktasına düzenlenen roket saldırısında bir subay yaralandı.
Alınan bilgiye göre, Ariş kentindeki polis kontrol noktasına kimliği belirsiz silahlı grup tarafından RPG tipi roketle saldırı gerçekleştirildi. Olayda yaralanan subayın hastaneye nakledildiği kaydedildi.

İhvan “ulusal uzlaşı” oturumuna katılmayacak
Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından bugün yapılacak Ulusal Uzlaşı oturumuna katılım davetini reddetti.
İhvan Sözcüsü Ahmed Arif, Rabiatul Adaviyye Meydanı’nda yaptığı konuşmada, resmi niteliği olmayan makam tarafından yapılmasından dolayı şekil ve içeriğiyle daveti kabul etmediklerini belirterek “Yönetime el koyan darbecilerin hiçbir icraatını kabul etmiyoruz” dedi.
Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Uryan ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığının uzlaşı çağrısına ancak belli şartlar dahilinde onay verebileceklerini söyledi.
Uryan, “İhvan’ın diyalog ve uzlaşı çağrılarını kabul etmemedeki tavrında bir değişme söz konusu değil. Meşruiyet geri döndükten sonra ancak uzlaşı çağrılarına yanıt verilebilir. Bu da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi’nin Cumhurbaşkanlığı görevine dönmesiyle mümkün olabilir” diye konuştu.
Mısır Cumhurbaşkanlığı bugün İttihadiye Sarayı’nda Ulusal Uzlaşı oturumu gerçekleştireceğini açıklamıştı.

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+10 = ?