logo


‘Pakistan’daki Taliban lideri öldürüldü’

taliban-640x360Taliban’ın Pakistan’daki lideri Hekimullah Mesud’un insansız hava aracıyla düzenlenen bir saldırıda öldürüldüğü iddia edildi.

Pakistan güvenlik kaynakları, Pakistan hükümetiyle barış görüşmelerine kapı açan Taliban lideri Hekimullah Mesud’un ABD’nin insansız hava aracı saldırısında öldürüldüğünü ileri sürdü.
Pakistan’daki Taliban lideri Mesud’un öldürüldüğü yönünde geçmişte haberler çıkmış ancak daha sonra bu haberler yalanlanmıştı.

Pakistanlı üst düzey bir güvenlik yetkilisi, “Hekimullah Mesud’un insansız hava aracı saldırısında öldürüldüğünü doğruluyoruz” dedi.

Mesud’un Pakistan”ın Kuzey Veziristan eyaletinde, ABD insansız hava aracı saldırısında öldürüldüğü belirtiliyor. Pakistan’daki Taliban’ın lideri Hekimullah Mesud, ABD’nin arananlar listesinde yer alıyordu.
‘GÖRÜŞMELERE HAZIRIM’ DEMİŞTİ
Taliban’ın Pakistan’daki lideri Hekimullah Mesud İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye geçtiğimiz ay verdiği demeçte, Pakistan hükümetiyle “ciddi görüşmelere” hazır olduğunu ama kendisine henüz bu yönde bir talep gelmediğini söylemişti.
Medya ile çok nadir görüşen Taliban lideri, Pakistan’da son dönemde çok can kaybına yol açan saldırıların arkasında kendisinin bulunduğu iddialarını da yalanlamıştı.
Hekimullah Mesud’un Pakistan’ın aşiret bölgelerinde 30’u aşkın militan grubu önemli ölçüde kontrol ettiği belirtiliyor.
Nawaz Şerif geçtiğimiz Mayıs ayında başbakan seçildikten sonra Taliban ile koşulsuz görüşmelere başlayacağını açıklamıştı.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+2 = ?