logo


Özgürlüğünü benine borçlu

haberşahıs620Adana’da bankadan 67 bin 300 lira para gasp edip, halk otobüsüne binip kaçan ve güvenlik kamera görüntüsü ile fiziki özelliklerinden yakalanıp tutuklanan şahıs, benli fotoğrafı mahkemeye sunulunca tahliye edildi.

Sarıçam ilçesi Kozan Yolu Caddesi’nde 11 Kasım 2013’de yeni açılan bir özel banka şubesindeki soygundan sonra yakalanıp tutuklanan Velican Boyacı, Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. 15 yıl hapsi istenen Boyacı, suçlamayı kabul etmedi. Olay günü çalıştığı fabrikada olduğunu iddia eden Boyacı, “İş çıkışı eve gittim. Kesinlikle alakam yok. Beni teşhis edenler neye dayanarak teşhis ettiklerini bilmiyorum” dedi.

Sanığın avukatı Uçar Erdal ise, müvekkilinin yüzünde ben olduğunu, güvenlik kamera görüntülerindeki soyguncuda ise ben olmadığını iddia ederek, “Müvekkilimin görüldüğü gibi sol dudağının sol üst kısmında bir ben vardır. Fakat videoda izlenen görüntülerde ben yoktur. Ayrıca müvekkilimin yüzü yuvarlaktır. Görüntülerdeki kişinin yüzü sivridir. İşyeri ile fabrika arasında yaklaşık 40 dakikalık mesafe vardır. Zaman açısından böyle bir suçu işlemesi imkansızdır” diyerek sanığın yeniden teşhisinin yapılmasını isteyip, yüzünde ben olan 2 fotoğrafını delil olarak mahkemeye verdi.

Banka görevlileri Seda Yılmaz, Osman Gödeoğlan ve Muhammet Çörpan, sanıktan kendileri adına değil banka adına şikayetçi olduklarını söyledi. Bankanın servis yetkilisi Yılmaz, “Bankamatike para yüklenirken içeri biri girdi. Görevli Muhammet’in silahını alıp bana doğru yöneltti, ’Kimse yanlış yapmasın’ dedi. O an alarm butonuna bastım. Cebinden siyah poşet çıkartıp ’Paraları bunun içine atın’ dedi. Paraları poşetin içine koyduk. Güvenlik görevlisi Muhammet, ’İstediğini aldın, silahımı bırak’ dedi. ’Daha fazla neyin peşindesiniz, kimseye bir şey olmayacak, yere oturun’ dedikten sonra gitti” dedi.

Olaydan sonra polisin kendilerine çok sayıda fotoğraf gösterdiğini de belirten Yılmaz, “Benzeyenlerin benzediğini ancak kesin emin olmadığımızı söyledik. Teşhiste de, soyguncunun bacak boyunun uzun olduğunu söyledik. Konuşmasından da bir şey çıkartamadık. Soyguncunun omuz yapısı daha genişti” diyerek soyguncuyu teşhis edemediğini söyledi.

Diğer banka görevlilerinden Gödeoğlan, teşhiste kesin emin olmadığını ancak benzediğini söylediğini belirtirken, soyguncu ile yüz yüze gelen ve silahı alınan güvenlik görevlisi Çörpan da, “Yüz yüze geldik. Sadece gözlerini gördüm. Benden uzun, iri ve omuzları genişti. Sol yanağında da delik delik çiçek izi gibi izler, sakal batması gibi izler vardı. Kaşları da daha kalındı” diyerek sanığı teşhis edemedi.

Mahkeme heyeti, Boyacı’yı yüzündeki ben ve banka görevlilerinin teşhis edemediklerini belirtmeleri nedeniyle adli kontrol şartıyla tahliye etti. Yurtdışına çıkış yasağı getirilen Boyacı, pazartesi ve cuma günleri polis merkezine gidip imza verecek.

Duruşma, soygun anı görüntülerinin bilirkişiye gönderilerek, soyguncunun çok yakın plan görüntülerinin çıkartılıp fotoğraflanması için duruşma ertelendi.

Etiketler:

Share