logo


(özel Haber) Savaştan Kaçtı Dört Gün Sonra Adana’da Boğularak Öldü

Suriye’deki iç savaştan kaçarak dört gün önce Adana’ya gelen Suriyeli genç, DSİ’ye ait sulama kanalına düşen kardeşlerini kurtarmak isterken boğularak hayatını kaybetti.

Olay, merkez Seyhan ilçesi Gülbahçesi Mahallesi’nde 24 Mayıs 2014’te meydana geldi. Yaklaşık üç yıl önce Suriye’de başlayan iç savaşta Latif-Racha çiftinin Halep’teki konuti uçakla bombalandı. Aile canlarını zor kurtardı. Aileden anne Racha Mirzak, yedi çocuğunu alarak 5 ay önce Adana’ya gelerek Gülbahçesi Mahallesi’ne yerleşti.

Anne epilepsi hastası oğlu Züher Mirzak’ın (24) askere alınacağını öğrenerek eşine haber gönderip oğlunun savaşta ölmesine dayanamayacağını, onun hasta olduğunu söyleyerek Adana’ya göndermesini istedi. Bunun üzerine baba Latif Mirzak oğlunu Adana’ya gönderdi. Oğul Mirzak 20 Mayıs 2014 günü Adana’ya annesi ve kardeşlerinin yanına geldi. Burada ailesinin kötü durumda olduğunu gören Mirzak iş aramaya başladı. 24 Mayıs 2014 günü Mahir (10) ve Mirzan Mirzak (15) isimli kardeşiyle Gülbahçesi Mahallesi DSİ’ye ait kanal boyundan metal sanayisine iş aramaya gitti. İş bulamayan 3 kardeş öğleden sonra tekrar kanal kenarından konute dönmek için yola çıktı. Bu arada kardeşlerden ikisi kanaldaki suya ayaklarını sokarak serinlemek istedi. Dengesini kaybeden kardeşlerden biri suya düştü diğeri de onu kurtarmak isterken suya düşüp çırpınmaya başladı.

Züher Mirzak da iki kardeşini kurtarmak için sulama kanalına girdi. Kardeşlerinden Mahir Mirzak’ı kanal kenarına itmeyi başardı diğer kardeşini de aramak için açılan Mirzak gözden kayboldu. Bu arada vatandaşlar kanaldaki kardeşleri görünce suya atlayarak Mahir ve Mirzan’ı kurtardı. Ancak kardeşlerini kurtarmak için kanala giren Züher Mirzak gözden kayboldu.

Olay yerine çağırılan Cankur ekipleri ve su altı polisi Suriyeli genci aramaya başladı, ancak bir sonuç alamadı. Yapılan aramalar sonucu 25 Mayıs günü Mirzak’ın cesedini polisler buldu. Mirzak’ın cenazesi Adana Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Burada otopsi işlemleri yapılırken anne Mirzak, gözyaşları içinde şunları söyledi: ‘Biz 5 ay önce geldik, oğlum yeni gelmişti. Kardeşleriyle iş aramaktan dönerken kanala düşmüşler büyük oğlum onları kurtarmak için girmiş ama kendi öldü. Biz Suriye’den savaştan kaçtık. Orada konutimiz uçaktan atılan bombayla yıkıldı.’

Otopsinin ardından Mirzak’ın cenazesi Suriye’ye götürüldü.

Etiketler: »

Share