logo


Oy pusulasındaki yerler seçimle belirlenecek!

haberseçim1Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı, 27 Ocak Pazartesi günü saat 14.00’te, siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesiyle ilgili kura çekileceğini bildirdi.

YSK’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, “2972 sayılı ‘Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun’un 18’inci maddesinde, Belediye Başkanlığı seçiminde kullanılacak birleşik oy pusulalarının en üstünde ’Siyasi Partiler’ ve bağımsız adaylar varsa ’Siyasi Partiler ve Bağımsız Adaylar’ ibaresi yazılır. Bu ibarenin altına seçime katılan siyasi partilerin temsilcileri huzurunda Yüksek Seçim Kurulu tarafından kura esasına göre en başta ve ortada partinin özel işareti, özel işaretin altında tam yazı halinde adı, belirli bir aralık veya çizgiden sonra, çapı 2 santimetre olan bir boş daire basılır ve bütün bunların altı çizilir. Bu çizginin altına o partinin aday ad ve soyadları konulur” ifadesi yer aldı.

Karada, 27 Ocak Pazartesi günü saat 14.00’te, siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi ile ilgili olarak siyasi parti temsilcileri huzurunda kura işlemi yapılacağı bildirildi.

SEÇİME GİRECEK PARTİLER
Buna göre kura işlemine, Adalet ve Kalkınma Partisi, Alternatif Parti, Bağımsız Türkiye Partisi, Barış ve Demokrasi Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Doğru Yol Partisi, Emek Partisi, Genç Parti, Hak ve Eşitlik Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Saadet Partisi, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Yurt Partisi katılacak.


Share