logo


27 Aralık 2014

Orhan Övet, Kılıçdaroğlu’nu neden yumrukladığını açıkladı!

yumruklu saldırıCumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na TBMM’deki yumruklu saldırı davasının sanığı Orhan Övet, eylemi neden gerçekleştirdiğini açıkladı.

Kemal Kılıçdaroğlu’na TBMM’deki yumruklu saldırı davasının sanığı Orhan Övet, “Kılıçdaroğlu’nun Başbakana ve ailesine karşı yapmış olduğu söylemler nedeniyle kendisine yumrukla vurdum” dedi ve kimsenin kendisini azmettirmediğini söyledi.

Saldırı olayına ilişkin davanın ilk celsesine katılmadığı için hakkında yakalama kararı çıkarılan Övet, önceki günlerde memur eşliğinde Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesine gelerek, savunmasını yaptı.

“KILIÇDAROĞLU’NU BEKLEMEYE BAŞLADIM”

Tutanağa göre, olay günü CHP’nin grup toplantısına katılacağını söyleyerek, kimliğini bıraktığını ve yaka kartı aldığını anlatan Övet, önce MHP’nin grup toplantısını izlediğini bildirerek, “Oradan çıktım. Zaman da erkendi. Biraz dolaştım. Grup toplantısının yapıldığı yerin dış kısmındaki parkta bir süre oturdum. Orada çay içtim. Kemal Kılıçdaroğlu’nu beklemeye başladım” dedi.

Kılıçdaroğlu geldiğinde “hiçbir şey söylemeden, direkt saldırdığını ve yumrukla vurduğunu” belirten Övet, saldırıdan sonra korumalarca yere yatırıldığını, bu sırada bazı siyasilerin kendisine vurduğunu kaydetti.

Daha sonra kadın kuaförüne götürüldüğünü, ters kelepçe takıldığını ifade eden Övet, burada da darp edildiğini anlattı.

“KILIÇDAROĞLU’NUN BAŞBAKAN’A VE AİLESİNE…”

“Hiç kimsenin, kendisini bu suçu işlemeye azmettirmediğini” söyleyen Övet, “Olay tarihinde işsizdim. Halen de işsizim. Basını ve televizyonu takip ederim. Orada Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakana ve ailesine karşı yapmış olduğu söylemler nedeniyle kendisine yumrukla vurdum” beyanında bulundu.

Övet, savunmasının ardından, soruşturma aşamasında “şüpheli” olarak ifadesi alınan, ancak hakkında takipsizlik kararı verilen Ahmet Gençyılmaz ile ilgili soru üzerine, “Gençyılmaz’ı tanırım. Çocukluktan beri arkadaşım, hem de aile dostumuzdur. Kendisinin polis muhbiri olup olmadığını bilmiyorum. Olabilir de olmayabilir de. Kendisine daha önceden bu eylemi yapacağımı söylemiştim. Ancak kaç gün önce söylediğimi hatırlamıyorum. Uzun zaman önce değildi” diye konuştu.

Övet, “kesinlikle ‘vatan haini’ diye bir şey söylemediğini, direkt Kılıçdaroğlu’na vurduğunu” kaydetti.

Cumhuriyet Savcısı İsmail Büyükgümüş’ün talebiyle sorulan soru üzerine Övet, “Yaptığımdan pişmanım. Ancak yaptığım eylemde haklıyım” dedi.

Hakim Abdullah Tanrıkulu, savcının da talebi doğrultusunda, savunması alındığından Övet hakkındaki yakalama emrinin kaldırılmasına hükmederek, duruşmayı belirlenen tarihe bıraktı.

Etiketler: » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

2+3 = ?