logo


‘Ören Bayan’ cinayetinde tüyler ürperten ifade

orenbayancinayeti670Ören Bayan’ın eski sahibini ve eşini öldüren Özbek çift bugün hakim karşısına çıktı.

Sanıklardan Farkhodjon Yusupova, Karako çiftini öldürdüğünü itiraf etti. Evden ayrılırken doğalgaz borusunu kestiğini, pencereleri kapattığını anlatan Yusupova, ışıkları açık bırakarak evden yangın çıkmasını planladığını, ancak yangın çıkmadığını söyledi.

orenbayancinayeti2670

Ören Bayan İplikleri’nin eski sahibi Jak Karako ile eşi Georgia Karako’yu Ortaköy’deki villalarında bıçaklayarak öldürdükten sonra evlerinden hırsızlık yaptığı iddia edilen Özbekistan uyruklu Farkhodjon Yusupova ve eşi Gulbakhor Yusupova’nın yargılanmasına başlandı.

orenbayancinayeti3670

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda, 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Farkhodjon Yusupova ile eşi Gulbakhor Yusupova katıldı.
Duruşmada, Karako çiftinin çocukları İzzet Karako ve Raika Kamhide “şikayetçi” olarak hazır bulundu. Kimlik tespiti yapılan Farkhodjon Yusupova, ekonomi mezunu olduğunu, evli ve 2 çocuğunun olduğunu söyledi. Sanık Gulbakhor Yusupova da doktor olduğunu kaydetti. Sanık kürsüsüne ilk olarak Farkhodjon Yusupova çıktı. Hakim, 2 sayfalık iddianameyi okuyarak, “2 kişiyi öldürmek ve hırsızlık suçundan dava açılmış, doğru mu?” diye sordu. Sanık Farkhodjon Yusupova da “Evet” diyerek suçlamaları kabul etti.

“BİZE NE YAPTIN PİSLİK!”
Cinayet gününü anlatan Farkhodjon Yusupova, olaydan önce 4 ay maktullerin yanında eşiyle birlikte çalıştığını ve evin en alt katında ikamet ettiklerini belirtti. Sanık Yusupova, 2 aylık maaşını da maktullerden alamadığını iddia ederek, olayı şöyle anlattı:

“Olay günü bayan Georgia Karako yatak odasında bir eşyanın tamiri için tornavida malzemelerini getirmemi istedi. ‘Gece geç saatlerde bu tamir işini yapmayalım, daha sonra yapalım” dedim. Başım ağrıyordu, erkenden uyumak istedim. Bana bağırarak, “Her zaman uyumayı tercih ediyorsun” dedi. Malzemeleri alıp yukarı çıktım. O da, çok sıcakta ‘Klimayı neden açmadın?’ diyerek bana tekrar bağırdı. Ben de, “Beni affedin Georgia Hanım” dedim. Bana küfür ederek, ağır konuştu. 4 aydır bıkmıştım, küfür sahibinindir diyerek küfürleri ona iade ettim. O da bana saldırmaya başladı. Eliyle yüzüme şamar attı. Onu iterek, “Neden böyle yapıyorsun?” dedim, ona küfür ettim. O sırada eşi Jak Karako da geldi, bana saldırdı ve kavga büyüdü. Jak Ağabey’e “Niye beni dövüyorsun, üzerime geliyorsun?” dedim. O sırada Georgia Karako da, “Çalışmıyor, bize karşı geliyor. Bana kötü davrandı” dedi.

Jak Karako, “Eşyalarını topla git, eşin burada kalsın” dedi. Tartışmaya başladık. O sırada Jak Karako bana 2-3 kez tokatla vurdu. Ben de kendisine vurdum. Benim vurmamla Jak Karako yere düştü. Bu sırada bayan Georgia Karako çekiçle omzuma isabet edecek şekilde bana vurdu. Ben de can havliyle çekici aldım ve Georgia Karako’nun kafasına vurdum. Çekiç kafasında paramparça oldu. Kendisi sendeledi ve yatağa tutundu. Bu sırada Jak Karako üzerime tornavidayla geldi, ben de müdahale ettim. Ancak tornavida bana isabet etmedi. Ben de başka bir tornavida aldım ve Jak’ın kalbinin üst tarafından gelecek şekilde tornavidayı savurdum. Yaralandığını gördüm. Korktum ve mutfağa gidip bıçağı aldım. Yukarı çıkarken merdivenlerin başında Jak’ı gördüm. Jak yine bana tornavidayla saldırdı, ancak tornavida bana isabet etmedi. Ben de sağ elimde bulunan bıçakla boğazına 2 kez vurdum. Çok kan akıyordu. Korkmuştum, kendimi kontrol edemiyordum. Yatak odasına girdim. Bayan Karako kendini dolaba tutarak ayakta duruyordu. “Bize ne yaptın pislik!” diye bağırdı. Sinirlendim, bunun üzerine bayan Karako’ya, elimde bıçak veya tornavida olduğunu hatırlamadığım bir cisimle vurdum. Kendisi bu darbeden sonra yere düştü.”

“POLİSE GİDEMEYİZ, SENİ DE KENDİMİ DE ÖLDÜRÜRÜM, 2 ÇOCUĞUMUZ YETİM KALIR”
“Jak Karako ile eşi Georgia Karako’yu öldürdüğümü anladım” diyen sanık Farkhodjon Yusupova, şöyle devam etti:
“Evin alt katına inerek, eşimin yanına gittim. Beni görüp korktu. Ne olduğunu sorunca, ‘Kavga ettik’ dedim. İlk önce ona olanları anlatmadım. Elimi sardı. Jak Karako ile eşi Georgia Karako’yu öldürdüğümü söyleyince, polise gitmemizi teklif etti. Ben de, ‘Polise gidemeyiz, seni de kendimi de öldürürüm, 2 çocuğumuz yetim kalır’ deyince, eşim ikna oldu. Bavulları topladık. Bir ara ben yukarı çıktım ve evde bulunan değerli gümüş eşyalarından alacağıma karşılık şekilde aldım ve eşim görmeden bavula koydum. Ayrıca pasaportlarımı ararken, cüzdanın içinden 350 TL aldığımı hatırlıyorum. Eşim taksiyi çağırdı, bavulları çıkardık.”

“AKLIMA ‘FANTASTİK’ BİR ŞEY GELDİ”
Hakimin, “Doğalgaz borusunu kestin mi?” şeklindeki sorusu üzerine Farkhodjon Yusupova, “Evden ayrılırken aklıma fantastik bir fikir geldi. Evi yakmayı düşünüyordum. Doğalgazı açamadım, doğalgaz borusunu kestim. Açık olan pencereyi de kapattım. Lambanın birini de yaktım, ampul yanarak kızışır ve yangın çıkar diye düşündüm. Eşime bunu söylemedim. ‘Sigaramı almaya gittim’ dedim” cevabını verdi.
“BIÇAK VE TORNAVİDALARI EVİN ÖNÜNDEKİ ÇÖP KUTUSUNA BIRAKTIM”
“Üzerimdeki kanlı elbiseleri, bıçak ve tornavidaları evin önündeki çöp kutusuna bıraktım. Kırık çekici de toplayıp lavabonun altındaki boşluğa bıraktım” diyen Farkhodjon Yusupova, cinayetle ve hırsızlık olayıyla eşinin bir ilgisi olmadığını savundu.

“OLAYLA BİR İLGİM YOK”
Tutuklu sanık Gulbakhor Yusupova da, ilk aylarda Karako çiftinin kendilerine iyi davrandığını, ancak ilerleyen zamanda kötü muamele gördüklerini öne sürerek, “Biz işten ayrılmak istediğimizde pasaportumuzu vermediler. Eşim Türkçe bilmediği için çok kötü davranıyorlardı. Olay günü bağrışma seslerini duydum. Ancak evde sürekli yaşanan bağrışmalardan dolayı bunu normal karşıladım” dedi.
Eşinin, eli kanar vaziyette yanına geldiğini belirten Yusupova, “Kanı durduramadım. Kaza geçirdiğini söyledi. Ambulans çağıralım deyince, Karako çiftini öldürdüğünü söyledi. Polisi aramamız gerektiğini belirttim. Bana ‘O zaman seni de öldürürüm’ dedi. Çocuklarım aklıma gelince, polisi aramaktan vazgeçtim. Ele geçirilen eşyalarla ilgim yok” diye konuştu.

Cinayetin ardından, sabah saatlerinde valizlerle taksiyle evden ayrıldıklarını anlatan Yusupova, eşinin elindeki kanın durmaması üzerine önce özel hastaneye gittiklerini söyledi.

“CANIMIZI ALDILAR”
Duruşmada söz alan Karako çiftinin kızı Raika Kamhi, “Canımızı aldılar. Canım yanıyor. Annemi babamı onlara emanet ettim. ‘Anneme bakıyorlar’ diye binlerce hediye verdim. En ağır ceza verilsin” dedi.
İzzet Karako da, şikayetçi olduğunu ve sanıkların cezalandırılmasını istedi.
Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

İDDİANAME
22 Ağustos 2014 tarihinde meydana gelen olayda, Çeşme’de tatilde olan İzzet Karako, anne ve babasından haber alamayınca Ortaköy’deki Mediko 2 Sitesi’nin yönetimini aradı. Site görevlileri, Karako çiftinin villasına gittiklerinde yoğun bir gaz kokusu hissetti. Gazı kapatan görevliler, ardından da ikinci kattaki yatak odasında 77 yaşındaki Jak Karako ve eşi 69 yaşındaki Georgia Karako’yu kanlar içerisinde cansız buldu.

Olayın ardından harekete geçen polis, çiftin evinde 4 ay önce hizmetçi olarak çalışmaya başlayan, cinayetten sonra kasadaki ve evdeki değerli eşyaları alıp 7 bavulla kaçan Özbekistan uyruklu 28 yaşındaki Farkhodjon Yusupova ile eşi 27 yaşındaki Gulbakhor Yusupova’yı aramaya başladı. Özbek çift, araştırmalar sonrasında Kumkapı’da yakalandı.

Hazırlanan iddianamede, Yusupova çiftinin “Tasarlayarak iki insanı öldürmek” suçundan ayrı ayrı 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve hırsızlık suçundan da 5’er yıla kadar hapsi isteniyor.

Etiketler: » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+4 = ?