logo


Onun Gibi Öldüler!!

eEthem Sarısülük’ü vuran polisin ‘meşru müdafadan’ serbest kalmasına tepkiler büyüyerek devam ederken bu akşam Ankara ve İstanbul’da anma töreni yapılıyor.

“Düşen insan” ve “Duran adam” etkinlikleri için saat 18.00 ve 19.00 için çağrılarda bulunulmuştu. Öte yandan, Taksim’de ‘yatma’ eylemi başlatılırken, grup içerisinden birkaç kişi polise doğru gidip “Acınız acımızdır, kaybınız kaybımızdır, Komiser Mustafa Sarı ölümsüzdür” pankartı açtı.
Galatasaray Meydanı’nda toplanan gruplar İstiklal Caddesi’nde sloganlar eşliğinde yürüyerek Taksim Meydanı’na ulaştı Yaklaşık 3 bin kişilik bir grup Taksim Meydanı Cumhuriyet Anıtı yakınında Gezi Parkı olaylarında hayatlarını kaybedenler için oturma eylemi gerçekleştirdi.

“Katiller halka hesap verecek. Emek ve Demokratik Güçler” yazılı bir pankartı yere seren grup, Gezi Parkı olaylarında hayatlarını kaybedenlerin isimlerini tek tek saydıktan sonra, “AKP halka hesap verecek”, “Katil polis Taksim’den defol” sloganları attı.

Cumhuriyet Anıtı etrafında geniş güvenlik önlemi alan polis, gruba müdahale etmedi. Ayrıca “Duranadam” eylemine alternatif olarak kendilerini yere atan protestocular, ayağa kalkıp bir süre yürüdükten sonra kendilerini yeniden yere atarak “Düşenadam” eylemi başlattı.

SENDİKAL GÜÇ BİRLİĞİ’NDEN DURAN ADAM EYLEMİ

Sendikal Güç Birliği üyesi bir grup Taksim Tramvay Durağı’nda toplandı. Eylemciler “Heryer Taksim Her yer Direniş” sloganlarıyla Taksim Metro çıkışına geldi. Grup adına burada yapılan açıklamada “Siyasi iktidarın baskılarını kınamak için 1 saat sessiz durarak protestomuzu göstereceğiz. 1 saat buradayız” denildi.Grup açıklamanın ardından “Duran Adam” eylemi yapıyor.

3 BİN POLİS GÖREV ALDI

Yaklaşık 3 bin kişilik bir grup Taksim Meydanı Cumhuriyet Anıtı yakınında Gezi Parkı olaylarında hayatlarını kaybedenler için oturma eylemi gerçekleştirdi. “Katiller halka hesap verecek. Emek ve Demokratik Güçler” yazılı bir pankartı yere seren grup, Gezi Parkı olaylarında hayatlarını kaybedenlerin isimlerini tek tek saydıktan sonra, “AKP halka hesap verecek”, “Katil polis Taksim’den defol” sloganları attı. Cumhuriyet Anıtı etrafında geniş güvenlik önlemi alan polis, gruba müdahale etmedi. Ayrıca “Duranadam” eylemine alternatif olarak kendilerini yere atan protestocular, ayağa kalkıp bir süre yürüdükten sonra kendilerini yeniden yere atarak “Düşenadam” eylemi başlattı. Gruptan bazıları da ‘yatan adam’ eylemi başlattı. İlginç eylem farklı görüntülerin oluşmasına neden oldu.

VALİ MUTLU: METRO SEFERLERİ NORMAL

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim’de metro seferlerinde hiçbir aksama olmadığını açıkladı.

Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ü anmak için Taksim’de eylem yapılması
beklenirken, Vali Mutlu Taksim’de metro seferlerinde aksama olmadığını açıkladı. Twitter’dan açıklama yapan Mutlu, “Taksim’de metro seferlerinde hiçbir aksama yoktur. Her türlü ulaşım vasıtası çalışmaya devam etmektedir. Yalan haberlere itibar edilmemelidir” dedi.

“ACINIZ ACIMIZDIR…”

Öte yandan, Taksim’de toplanan bir kişi polislerin karşına geçip “Acınız acımızdır, kaybınız kaybımızdır, Komiser Mustafa Sarı ölümsüzdür” pankartı açtı.

ESKİŞEHİR’DE ETHEM SARISÜLÜK İÇİN YÜRÜYÜŞ

Adliye Sarayı önünde toplanan grup, ‘Yargı elini kana bulama’ yazılı pankartlarla sloganlar atarak Eti Park’a kadar yürüdü. Burada grup adına açıklama yapan Avukat Ayşegül Kumaş, adaleti talep ettiklerini ve adalet yerini bulana kadar sokaklarda olmaya devam edeceklerini belirterek, “Ethem’i vuran polis mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Bu polisi serbest bırakma sebepleri de meşru müdafaaydı. Ama biz çok iyi biliyoruz ki bu devletin adaleti, ne Sivas katliamını, ne Madımak’ı ne de diğer katliamların hiçbir tanesini bile yargılayamadı. Yalnızca AKP ile sınırlı değil bu yargılayamama meselesi, bu devletin genel karakteri haline dönüşmüştür. Biz bu insanların katil olduklarını ve devletin bunlardan hesap soramayacağını da çok iyi biliyoruz. Bu yüzden adalet talep ediyoruz. Avukat arkadaşlarımız tartaklanıyor adalet talep ediyoruz, öğrenciler gözaltına alınıyor adalet talep ediyoruz ve biz bu talebi sokaklarda dillendirmeye devam ediyoruz” dedi.

Grup, basın açıklamasının ardından parkta yaptıkları forumda Gezi Parkı eylemleri hususunda fikir alışverişinde bulundu.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+10 = ?