logo


Önce ısınacak, ardından kar gelecek!

Geçtiğimiz hafta yurdun birçok noktası havayı soğuk veyağışlı hava dalgasının etkisi altında geçirdi. İstanbul’da ve İzmir’de yılınilk karı görüldü, Ankara ise beyaz örtüye büründü. Hafta sonu yurdu terk edenyağışlı hava dalgasının ardından hava sıcaklıkları önümüzdeki günlerdeyükselişe geçecek. Salı gününden itibaren tekrar düşmeye başlayacaksıcaklıklarla beraber, çarşamba günü Türkiye yeni bir soğuk hava dalgası etkisialtına girecek, kar Trakya’dan yurda giriş yapacak…

Soğuk ve karlı hafta geride kaldı, hafta sonunun gelmesiyle yurdun birçok bölümünde hava sıcaklıkları yükseldi. Meteoroloji’nin verdiği tahminlerde göre hava sıcaklıklarındaki artış birkaç gün daha sürecek. Küresel tahmin sistemlerinden gelen son raporlara göre salı gününe kadar yükselecek olan sıcaklıkların ardından çarşamba günü yurda Balkanlar üzerinden yeni bir soğuk hava dalgası giriş yapacak.

ÖNCE ISINACAK ARDINDAN KAR GELECEK

Bugünden itibaren yükselişe geçecek sıcaklıklar, sonrasında adım adım düşecek. Gelecek hafta ortasında yurda giriş yapacak olan soğuk hava dalgasıyla beraber Megakent İstanbul’da da sıcaklıklar düşecek. Küresel tahmin sistemlerine göre ayın 22 Aralık’tan itibaren İstanbul’da kar ihtimali görülüyor.

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sondeğerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Trakya, Ege,Batı Akdeniz ile Ankara ve Trabzon çevrelerinin yağışlı geçeceği tahminediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Antalya’nın batıilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor. Kuzey, iç ve doğubölgelerde sis ve pus hadisesiyle birlikte sabah saatlerinden sonra iç ve doğukesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Ülkemizin kuzey,iç ve batı kesimlerinde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli birdeğişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Kaynak:Sozcu.com.tr

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+1 = ?