logo


Ölü sayısı artıyor! Türkiye’den kınama var

olu-sayisi-artiyor-turkiye-den-kinama-var-7251524

Somali’nin başkenti Mogadişu’da sorumluluğunu terör örgütü Eş-Şebab’ın üstlendiği bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 14’e yükseldi.

Dışişleri Bakanlığı, Somali’nin başkenti Mogadişu’da meydana gelen saldırıyı kınadı.

Somali Güvenlik Kuvvetleri dün öğleden sonra başkent Mogadişu’da terör örgütü Eş-Şebab’ın düzenlediği bombalı saldırında güvenlik güçleri ile örgüt militanları arasında uzun süren çatışmalarda en az 14 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Somali makamları, saldırının gerçekleştirildiği Nasa-Hablod adlı otelde örgüt mensuplarının sayısının 4’ten fazla olduğunu duyurdu.

Somali makamları çatışma sırasında örgüt militanlarının elindeki rehinelerin çoğunun kurtarıldığını ancak rehineler arasında yaşamını yitirenlerin olup olmadığının bilinmediğini kaydetti.

Otelin çatısında ve üst katlarında mevzilenmiş örgüt militanlarıyla saatler süren çatışmanın sona erdiğini belirten güvenlik yetkililerinden Yüzbaşı Muhammed Hüseyin, “Kuşatmayı sona erdirdik. Son militanlar çatıda öldürüldü.” dedi.

“Şimdiye kadar ölü sayısının 14 kişiye ulaştığını teyit ettik. Onların bazıları hastanede yaşamını yitirdi.” diye konuşan Hüseyin, hayatını kaybedenlerin arasında kadınların da olduğunu söyledi.

Güvenlik görevlileri otelde başka patlayıcı olma ihtimaline karşı bölgede araştırmalarını sürdürüyor.

TÜRKİYE’DEN KINAMA

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, başkent Mogadişu’da Eş-Şebap terör örgütünün üstlendiği saldırı için, “Somali’nin başkenti Mogadişu’nun merkezinde bulunan ve milletvekilleri, üst düzey devlet ve hükümet görevlileri ile güvenlik mensuplarının konakladığı bir otele bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendiği üzüntüyle öğrenilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara şifa dileklerinin sunulduğu açıklamada, “Kutsal ramazan ayında sivilleri hedef alan, ilk belirlemelere göre en az 10 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı bu terör saldırısını kınıyor ve lanetliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin dost ve kardeş Somali halkının yanında yer almaya devam edeceği belirtilen açıklamada, Ankara’nın Somali’de barış, istikrar ve refahın tesisine yönelik çalışmaları kararlılıkla destekleyeceğine vurgu yapıldı.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da bugün öğleden sonra sorumluluğun Eş-Şebap terör örgütünün üstlendiği saldırıda ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Somali’de 2004’te kurulan Eş-Şebab örgütü, ülkenin güney ve orta kesimlerindeki bazı köy ve beldelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Örgüt, şiddet eylemleri, rehin alma ve suikastlardan sorumlu tutuluyor.

Somali’de güvenlik ve istikrara katkı için Afrika Birliği ülkelerine bağlı 22 bin asker görev yapıyor.

Mogadişu’daki Mekke-i Mükerreme Caddesi’nde haziran ayının ilk haftasında da hükümet yetkililerinin kaldığı Ambassador Otel’e bomba yüklü araçla saldırı düzenlenmişti. Bir intihar eylemcisinin kullandığı aracı otelin girişinde patlatması sonucu 11 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmıştı.

Olayın ardından silahlı saldırganlar binaya girerek bazı müşterileri rehin almış, saldırıyı terör örgütü Eş-Şebab üstlenmişti.

Etiketler:
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

2+9 = ?